ایران و اوباما در محاسبات انتخاباتی بنیامین نتانیاهو

نتانیاهو حق نشر عکس AFP
Image caption آقای نتانیاهو امیدوار است که در انتخابات زودرس موفق شود

اسرائیل در حالی برای آغاز رقابت های انتخاباتی آماده می شود که ناظران معتقدند بنیامین نتانیاهو با هدف سبقت گرفتن از رقبای داخلی و پیش دستی کردن بر باراک اوباما، با رای گیری زودرس موافقت کرده است.

آقای نتانیاهو امروز یکشنبه ۶ مه (۱۷ اردیبهشت) اعلام کرد که انتخابات پارلمان اسرائیل (کنست) چهار ماه دیگر (روز چهارم سپتامبر) برگزار می شود.

بر اساس نظرسنجی ها، نخست وزیر اسرائیل در حال حاضر محبوب ترین کاندیداست و حزب راستگرای او، لیکود، نسبت به احزاب دیگر از بخت پیروزی بالاتری برخوردار است.

شاید به همین علت باشد که آقای نتانیاهو ترجیح می دهد که رای گیری هرچه سریع تر انجام شود، گرچه احتمالا به خوبی می داند که در تاریخ اسرائیل، حزب حاکم معمولا در انتخابات زودرس شکست خورده یا حداقل چند کرسی پارلمانی را واگذار کرده است.

اری شاویت، یکی از سردبیران روزنامه هاآرتص، به بی بی سی فارسی می گوید که نخست وزیر اسرائیل همچنین قصد دارد پیش از باراک اوباما به پای صندوق رای برود تا با تشکیل یک دولت ائتلافی جدید، موقعیت خود را در برابر او محکم تر کند.

در اسرائیل این نظر وجود دارد که اگر آقای اوباما برای بار دوم رئیس جمهور آمریکا شود، دولت نتانیاهو را، به ویژه در مورد آغاز مذاکرات صلح با فلسطینی ها یا توقف شهرک سازی ها، تحت فشار قرار خواهد داد.

به باور آقای شاویت، مناقشه اتمی ایران هم در محاسبات نخست وزیر اسرائیل نقش مهمی ایفا می کند.

آقای شاویت می گوید: "نتانیاهو درباره ایران بسیار جدی است. برنامه اتمی ایران ستون تفکر و استراتژی وی را تشکیل می دهد. نتیجه انتخابات زودرس احتمالا این خواهد بود که او برای اقدام قاطع علیه پروژه اتمی ایران در موقعیت بسیار عالی قرار خواهد گرفت."

نظر مخالفان

این در حالیست که رقبای میانه رو یا چپگرای آقای نتانیاهو، نمی خواهند که مناقشه اتمی ایران به یک موضوع محوری در انتخابات تبدیل شود. آنها می خواهند بر معضلات اقتصادی مردم و آنچه ناکامی های دولت می خوانند، تمرکز کنند.

شلی یاخیموویچ، رهبر حزب کارگر گفته است: "این بزرگ ترین اشتباه است که مساله دفاع علیه ایران را به بزرگ ترین مشکل اسرائیل تبدیل کنیم."

اما اسحاق گالنور، استاد علوم سیاسی دانشگاه عبری بیت المقدس، انتظار دارد که بنیامین نتانیاهو در ظرف چهار ماه آینده بیش از همیشه درباره "خطر ایران" هشدار دهد، به خصوص که مساله تامین امنیت کشور، مهم ترین موضوع مد نظر اسرائیلی هاست.

آقای گالنور می گوید: "نتانیاهو این طور جلوه خواهد داد که تنها کسی است که می تواند اسرائیل را از یک ایران اتمی نجات دهد. او ایران را خطر بزرگی نشان می دهد و خواهد گفت فقط اوست که می تواند با آن مقابله کند و به همین خاطر باید بر سر قدرت باقی بماند."

بنیامین نتانیاهو در نطق هایش معمولا خود را با وینستون چرچیل، نخست وزیر معروف بریتانیا مقایسه می کند که در دهه ۱۹۳۰ میلادی علیه خطر هیتلر و آلمان نازی هشدار می داد، اما کسی صحبت هایش را جدی نگرفت.

اکثر منتقدان و مخالفان آقای نتانیاهو با نفس اقدام نظامی علیه مراکز هسته ای ایران مخالف نیستند اما می گویند چنین اقدامی، در صورت نیاز، باید با هماهنگی قبلی و حمایت آمریکا انجام شود.

مطالب مرتبط