رئیس‌جمهور فرانسه امروز انتخاب می‌شود

حق نشر عکس AFP
Image caption نیکلا سارکوزی و فرانسوا اولاند دو نامزد رقیب در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه هستند

رأی‌گیری در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه از صبح امروز یکشنبه، ششم ماه مه (۱۷ اردیبهشت) آغاز شده است. نیکولا سارکوزی و فرانسوا اولاند دو نامزد رقیب در این انتخابات هستند.

در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه فرانسوا اولاند توانست ۲۸.۶ درصد آراء را به دست آورد. در حالی که آقای سارکوزی ۲۷.۲ درصد رأی‌ها را کسب کرد.

در صورتی که آقای اولاند بتواند در دور دوم انتخابات از نیکولا سارکوزی پیشی بگیرد، اولین رئیس‌جمهور سوسیالیست فرانسه از سال ۱۹۸۸ میلادی تاکنون خواهد بود.

تبلیغات انتخاباتی فرانسه به شدت تحت‌تاثیر افزایش نرخ بیکاری و بحران اقتصادی حوزه یورو بوده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهور کنونی فرانسه گفته که توانسته است از بروز بحران اقتصادی جلوگیری کند. هرچند آقای اولاند گفته است که این کشور در "بحرانی جدی" به سر می‌برد و به تغییر نیاز دارد.

فعالیت حوزه‌های رأی‌گیری در فرانسه و جزیره کرس از ساعت هشت صبح امروز یکشنبه، ششم ماه مه، آغاز شده و تا ساعت ۱۸ به وقت محلی ادامه خواهد داشت، هرچند گفته شده است که حوزه‌های رأی‌گیری در شهرهای بزرگ و اصلی فرانسه تا دو ساعت بعد از این مهلت نیز باز خواهند بود.

بر اساس گزارش‎ها، نزدیک به ۱۷ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر مناظره پرحرارت دو نامزد رقیب انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را در روز چهارشنبه گذشته دنبال کرده‌اند.

تبلیغات دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نیز تا روز جمعه ادامه داشت.

مطالب مرتبط