مشارکت بالا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

حق نشر عکس Reuters
Image caption افزایش مشارکت در مراحل دوم انتخاب ریاست جمهوری در فرانسه، پدیده‌ای شناخته شده است

آمار اولیه منتشر شده از مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، حکایت از مشارکت بالای مردم این کشور در پای صندوق های رای دارد.

به گزارش وزارت کشور فرانسه، تا ساعت ۱۷ به وقت پاریس درصد مشارکت شهروندان این کشور در انتخابات ریاست جمهوری ۷۱,۹۶ بوده است که نسبت به زمان مشابه دور اول انتخابات در دو هفته پیش، ۱,۳۷ درصد افزایش را نشان می دهد.

در دور دوم انتخابات که از صبح امروز یکشنبه، ششم ماه مه (۱۷ اردیبهشت) آغاز شده است، نیکولا سارکوزی نامزد حزب راست‌گرای اتحاد برای جنبش مردمی و فرانسوا اولاند کاندیدای حزب سوسیالیست رقابت می کنند.

مطابق آمار قبلی منتشر شده توسط وزارت کشور فرانسه، میزان مشارکت انتخاباتی تا ساعت ۱۲ امروز به وقت پاریس نیز ۳۰.۶۶ درصد بود که نسبت به زمان مشابه دور اول انتخابات در دو هفته پیش، ۲.۳۷ درصد افزایش را نشان می داد.

افزایش مشارکت در مراحل دوم انتخاب ریاست جمهوری در فرانسه، در این کشور پدیده ای شناخته شده به حساب می آید.

از زمان برقراری "جمهوری پنجم" در فرانسه (۱۹۵۸) تاکنون، به جز در زمان انتخابات ۱۹۶۹، همواره درصد مشارکت در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری بیشتر از مرحله اول بوده است.

بیشترین میزان مشارکت در مرحله دوم انتخابات تا ساعت ۱۷ به وقت پاریس، در سال ۲۰۰۷ صورت گرفته که تا این ساعت، ۷۵,۱۱ درصد فرانسویان به پای صندوق های رای رفته بودند.

بسیاری از تحلیلگران و موسسات نظرسنجی، در هفته های پیش از مرحله اول انتخابات پیش بینی کرده بودند که درصد قابل توجهی از مردم فرانسه، به علت بحران اقتصادی کشور و بی اعتمادی شدید به سیاستمداران، تمایلی به شرکت در انتخابات نداشته باشند.

در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری، فرانسوا اولاند توانست بیش از ۲۸.۶ درصد آرای فرانسویان را به دست آورد، در حالی که آقای سارکوزی کمتر از ۲۷.۲ درصد رأی‌ها را کسب کرد.

اهمیت آرای سفید

هنوز مشخص نیست که درصد آرای سفید در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه چقدر خواهد بود.

درصد این آرا، از آن جهت اهمیت دارد که مارین لوپن، کاندیدای راست افراطی که در مرحله اول انتخابات با کسب ۱۷.۹ درصد آرای در جایگاه سوم قرار گرفت، اعلام کرده بود که در مرحله دوم رای سفید خواهد داد، ولی به هوادارانش توصیه مشخصی نمی کند.

در مراحل دوم رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری در فرانسه، معمولا درصد رای های سفید بیشتر از مرحله اول است.

از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۸۸ به بعد، معمولا آرای سفید فرانسویان در مرحله دوم انتخابات حدود ۵ درصد بوده؛ اما این میزان، درسال های ۱۹۶۹ و ۱۹۹۵ به طور استثنایی به ترتیب به ۶.۴۲ و ۵,۹۷ درصد رسیده است.

به عقیده کارشناسان، اینکه چند درصد از رای دهندگان مارین لوپن در مرحله اول انتخابات، امروز رای سفید بدهند یا از حظور در پای صندوق های رای خودداری کنند، می تواند در تعیین نتایج نهایی رای گیری امروز موثر باشد.

اکثر هواداران خانم لوپن، در صورت شرکت در مرحله دوم انتخابات به نیکولا سارکوزی رای خواهند داد؛ هرچند معلوم نیست که آرای این شرکت کنندگان، برای به پیروزی رساندن آقای سارکوزی کافی باشد.

در مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲، حدود ۷۰۰ هزار نفر (معادل ۱.۹۲ درصد از رای دهندگان) رای سفید دادند.

در آن مرحله، حدود ۴۶ میلیون فرانسوی برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده بودند که از میان آنها، بیش از ۹.۷ میلیون نفر رای ندادند و کمتر از ۳۶.۶ میلیون نفر در انتخابات شرکت کردند.

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ فرانسه، امشب ساعت ۲۰ به وقت پاریس اعلام خواهد شد.

هواداران فرانسوا اولاند و نیکولا سارکوزی، به ترتیب در میدان های باستیل و کنکورد پاریس، خود را بری برگزاری جشن پیروزی آماده می کنند.

مطالب مرتبط