پیشنهاد تاجیکستان برای خرید محصولات خشخاش از کشاورزان افغان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ژنرال رحیم‌اف پیشنهاد کرده است که با خرید محصولات خشخاش، کشاورزان را برای کشت محصولات دیگر مورد نیاز در آن کشور علاقه‌مند کنند

وزیر امور داخله یا کشور تاجیکستان پیشنهاد کرده است که برای مبارزه موفق با مواد مخدر، محصولات کشت خشخاش در افغانستان خریداری شود.

ژنرال رمضان رحیم‌اف، می‌گوید که وی این پیشنهاد خویش را به هیئتی از نمایندگان پارلمان اروپایی ارائه کرده است.

ژنرال رحیم‌اف روز دوشنبه ۷ مه در صحبت اختصاصی با بی‌بی‌سی گفت که هرچند قرار بود، وی در ملاقات با این هیئت سخنرانی کند، اما با توجه به زمان محدود سفر نمایندگان پارلمان اروپا، وی تنها متن سخنرانی خود را در اختیار این گروه گذاشته است.

وی افزود: “کشورهایی که با تروریسم مبارزه می‌کنند، باید برای از میان بردن این پدیده نامطلوب، یعنی قاچاق مواد مخدر، همه راه‌ها را بسنجند. زیرا بسیاری از گروه‌های تروریستی محض با سرمایه‌ای که از فروش مواد مخدر به دست می‌آید، فعالیت می‌کنند.”

ولی سؤال مطرح این است که آیا پیشنهاد خرید محصولات خشخاش امکان نخواهد داد که تعداد بیشتر کشاورزان به کشت آن علاقه‌مند شوند؟

ژنرال رحیم‌اف ضمن شرح این مسئله می‌گوید: “پیشنهاد من این است که با خریداری با قیمت ارزان محصولات خشخاش از کشاورزان افغان، آن‌ها را باید باور کنند که در فصل آینده به جای خشخاش چیز دیگری، یعنی یکی از انواع مصالح کشاورزی را کشت بکنند.”

به گفته وزیر کشور تاجیکستان، هرچند آمار مرگ و میر معتادان در تاجیکستان در مقایسه‌ با کشورهای دیگر منطقه و جهان اندک است، ولی وی افزود: “تاجیکستان نخستین کشوری است که در راه انتقال این مواد از افغانستان قرار گرفته است و مشکل اصلی مبارزه با آن را نیز ما بر دوش داریم.”

آقای رحیم‌اف این پیشنهاد را به کشورهای جهانی که با تروریسم مبارزه می‌کنند، ارائه کرده و او می‌گوید که باید تمام کشورهای جهان برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر بسیج شوند و از راه‌های مختلف استفاده کنند.

همچنین، ژنرال رحیم‌اف پیشنهاد کرده است که برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تروریسم از مذهب، به ویژه از دین اسلام و روحانیان سرشناس استفاده شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ژنرال نظراف گفت که همکاری‌های نهادهای مربوط به مبارزه با مواد مخدر در جلوگیری از افزایش کشت خشخاش سودمند خواهند بود

با این وجود، بسیاری از کارشناسان سیاسی خرید محصولات خشخاش را از کشاورزان برای مبارزه با مواد مخدر و به ویژه انتقال این مواد از افغانستان به قلمرو کشورهای دیگر منطقه، سازنده نمی‌دانند.

به گفته آن‌ها، این نخستین بار نیست که به کشاورزان افغان پیشنهاد خرید محصولات خشخاش، از جمله تریاک، ارائه می‌گردد.

در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵، یکی از برنامه‌های مبارزه با کشت خشخاش و تولید مواد مخدر، خرید تریاک از کشاورزان آن کشور بود.

ولی تجربه راه‌اندازی این برنامه حاکی از آن بود که با راه‌اندازی این برنامه، تعداد علاقه‌مندان کشت خشخاش در افغانستان رو به افزایش نهاد.

همزمان، سال تا سال قیمت تریاک نیز در جهان افزایش می‌یابد. در حال حاضر قیمت حداقل یک کیلوگرم تریاک حدود ۱۲۰ دلار را تشکیل می‌دهد.

ولی با رسیدن به مقصد نهایی که گروه‌های سازمان‌یافته قاچاقچی برای به دست آوردن سرمایه هنگفتی، این مواد را به آنجا انتقال می‌دهند، قیمت تریاک تا ۳۵-۴۰ هزار یورو افزایش می‌یافته است.

به گفتة صاحب‌نظران، فقر شدید بسیاری از ساکنان مناطقه روستا‌نشین در افغانستان بیشتر از کشاورزان فقیر افغان را وادار به کشت خشخاش و فروش آن می‌کرده است.

ژنرال رستم نظراف، رئیس آژانس مبارزه با مواد مخدر تاجیکستان، می‌گوید که تقویت مبارزه نهادهای انتظامی تمام کشورهای منطقه و همکاری‌های آن‌ها، یکی از عوامل اصلی نابود کردن، جلوگیری از انتقال مواد مخدر و کشت آن در منطقه می‌باشد.

ژنرال نظراف گفت: “برای رفع مشکلات مربوط به مواد مخدر در افغانستان چند مسأله دیگر سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در آن کشور را باید حل کرد. اگر به این سه مسأله در افغانستان بهبود بخشند، مبارزه با تولید و کشت مواد موخدر در آن کشور آسان خواهد شد.”

آقای نظراف معتقد است که هر پیشنهادی که برای مبارزه با محو کشت خشخاش و قاچاق مواد مخدر از سوی نهادهای مبارزه با این مواد در داخل و یا کشورهای خارج ارائه می‌شود، تنها به سود مبارزه با این پدیده نامطلوب خواهد بود.

اما آقای نظراف برنامه منطقه‌ای دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل برای سال‌های ۲۰۱۱-۲۰۱۴ را که مبارزه با مواد مخدر در افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی را در نظر گرفته است، در راستای جلوگیری از انتقال مواد مخدر و کشت خشخاش سازنده خواند.

در همین حال، بر اساس گزارش‌های رسمی، از سال ۲۰۱۰ در افغانستان گرایش به افزایش کشت خشخاش مشاهده شده است.

به گفته مسئولان آژانس مبارزه با مواد مخدر تاجیکستان، در سال ۲۰۱۱ کشت خشخاش در افغانستان در مقایسه‌ با سال ۲۰۱۰ هفت درصد افزایش یافته است.

اگر قبلاً در آن کشور کشاورزان بیش از ۱۲۳ هزار هکتار زمین را به کشت خشخاش تخصیص داده بودند، در سال ۲۰۱۱ این رقم به ۱۳۱ هزار هکتار افزایش یافته است.

این در حالیست که کارشناسان حدس می‌زنند، کشت خشخاش در افغانستان در سال جاری نیز افزایش خواهد یافت.

مطالب مرتبط