نخست وزير اسرائيل خواستار انتخابات زودهنگام شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای نتانیاهو گفت که حزب لیکود لايحه ای درباره انتخابات زودهنگام به به مجلس این کشور پیشنهاد خواهد داد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفت که می خواهد انتخابات این کشور را یک سال زودتر از موعد اصلی و در روز چهارم سپتامبر، برگزار کند.

آقای نتانیاهو به کابینه خود گفت که حزب لیکود تاریخ انتخابات را به مجلس این کشور پیشنهاد خواهد داد.

نخست وزیر اسرائیل گفت: "اگر خدا بخواهد، رای دهندگان این اختیار را به ما خواهند داد."

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حزب لیکود یک چهارم، ۱۲۰ کرسی مجلس را به دست خواهد آورد. این پیروزی آقای نتانیاهو را در موقعیتی قوی قرار می دهد تا یک دولت ائتلافی تشکیل دهد.

اگر این تقاضا را آقای نتانیاهو مطرح نمی کرد، دولت دست راستی او تا اکتبر ۲۰۱۳ سر کار می ماند. دولت او یکی از پایدارترین دولتها در سالهای گذشته بود.

روز یک شنبه آقای نتانیاهو در سخنرانی خود در جلسه حزب لیکود، گفت که او خواستار یک انتخابات زودهنگام خواهد شد اما درباره تاریخ دقیق آن صحبت نکرد.

آقای نتانیاهو گفت:"من مطمئنم که شهروندان اسرائیل به ما اختیار خواهند داد تا به رهبری کشور ادامه دهیم. با کمک خداوند تا آنجا که ممکن است دولتی با طیف وسیعی از احزاب تشکیل خواهیم داد."

او گفت: "من یک سال و نیم دیگر بی ثباتی سیاسی همراه با رشوه و عوامگرایی نمی خواهم."

مقامهای اسرائیلی می گویند که نخست وزیر کشورشان تاریخ دقیقی برای برگزاری انتخابات مشخص نکرده بود، چرا که قصد داشته در این باره با احزاب دیگری که در دولت ائتلافی هستند هم مذاکره کند.

اما روز دوشنبه صبح آقای نتانیاهو به جلسه هفتگی کابینه خود گفت که حزب لیکود به مجلس این کشور لایحه ای خواهد فرستاد و خواهد خواست تا انتخابات ۴ سپتامبر برگزار شود.

آقای نتنیاهو گفت: "قصد دارد تا آنجا که ممکن است دولتی با طیف وسیعی از احزاب تشکیل دهم تا ثبات را برقرار سازم و با موفقیت اسرائیل را در برابر مشکلاتی که با آن روبرو است هدایت کنم."

ممکن است این لایحه با مخالفت حزب ملی‌گرای افراطی اسراییل خانه ما، به رهبری ایگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل، حزب میانه کادیما و احزاب مستقل روبرو شود.

هر سه حزب می گویند انحلال پارلمان باید به تعویق بیافتد تا زمانی که تغییرات در قانون "تال" ایجاد شود.

بنا به این قانون یهودیان افراطی از خدمت سربازی معاف می شوند. دیوان عالی اسرائیل در فوریه امسال این قانون را لغو کرد.

حزب کادیما روز یکشنبه در بیانیه ای گفت: "همه احزاب باید معامله کردن را کنار بگذارند."

در این بیانیه آمده است: "ما در اینجا فرصتی تاریخی داریم. نخست باید قانون "تال" را اصلاح کنیم سپس می توانیم انتخابات را برگزار کنیم."

سکولارها باور دارند که قانون "تال" منصفانه نیست اما احزاب کوچک مذهبی که اهمیت زیادی در دولت آقای نتانیاهو دارند،می خواهند یهودیان افراطی جوان به جای خدمت سربازی به تحصیلات مذهبی ادامه دهند.

خبرنگار بی بی سی در اسرائیل می گوید ممکن است زمان اعلام پیشنهاد آقای نتانیاهو حرکتی برای قوی کردن موقعیت او باشد مخصوصا اگر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری برای بار دوم برنده شود.

آقای نتانیاهو و رئیس جمهوری آمریکا درباره رابطه اسرائیل با فلسطینیان موافق نیستند و خیلی از دست راستیهای اسرائیل نگرانند که آقای اوباما فشارها برای آغاز مذاکرات را از سر گیرد، کاری که آقای اوباما در اولین دوره ریاست جمهوری خود انجام نداده است.

مطالب مرتبط