آمریکا 'طرح بمبگذاری با لباس‌زیر را در یمن خنثی کرد'

یمن حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روز گذشته یک رهبر القاعده در یمن کشته شد

مقام‌های آمریکایی می‌گویند که طرح شاخه القاعده در یمن برای منفجر کردن یک هواپیما از طریق جاسازی بمب در لباس‌زیر را در مرحله‌ای خنثی کرده‌اند که هنوز هیچ پرواز مشخصی به عنوان هدف انتخاب نشده بود.

به گفته این مقام ها، این بمب نمونه پیشرفته بمبی بود که یک عضو شبکه القاعده یمن در سال ۲۰۰۹ میلادی قصد منفجر کردن آن را در یک هواپیما در دیترویت داشت.

این بمب را ماموران مخفی آمریکا به دست آورده اند و اکنون در حال بررسی ابعاد تکنیکی آن هستند.

گزارش شده که این بمب زمانی به دست آمریکایی ها افتاده که هنوز هیچ پرواز مشخصی را القاعده برای منفجر کردن با این بمب انتخاب نکرده بود.

هنوز معلوم نیست که چه کسی قرار بود که این بمب را بپوشد و به داخل یک هواپیما ببرد.

پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، در بیانیه خود گفته که این بمب را با کمک "ماموران اطلاعاتی کشورهای دیگر" کشف کرده است.

یک سخنگوی کاخ سفید گفته است که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا یک ماه پیش از این طرح بمبگذاری مطلع شده بود.

هنوز مشخص نیست که چه کسی این بمب را ساخته است، اما مقام های امنیتی آمریکایی می گویند که این بمب شبیه به بمبی است که در لباس زیر عمر فاروق عبدالمطلب جاسازی شده بود.

آقای عبدالمطلب، در روز کریسمس سال ۲۰۰۹ میلادی قصد داشت هواپیمایی را که راهی دیترویت در آمریکا بود منفجر کند، اما بمب جاسازی شده در لباس او درست عمل نکرد و دستگیر شد.

آسوشیتد پرس، گزارش داده که در بمب تازه کشف شده، از مواد منفجره صنعتی استفاده شده و در آن هیچ تکه فلزی وجود ندارد. این امر باعث می شود که بمبگذار بتواند از مرحله بازرسی امنیتی فرودگاه ها عبور کند.

وزارت امنیت داخلی آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که این وزارتخانه به بازرسی های معمول خود در فرودگاه ها ادامه خواهد داد و اضافه کرده که آنها هیچ اطلاعی از تلاش های القاعده برای انجام حمله به مواضعی در ایالات متحده آمریکا ندارند.

روز گذشته هم از یمن خبر آمده بود که هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی دو عضو یک گروه مرتبط با القاعده را در یمن کشته اند.

چند روز پیش سالگرد کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده بود.

مطالب مرتبط