ائتلاف لیکود و کادیما؛ اتحاد مواضع تا انتخابات

حق نشر عکس Getty
Image caption نتانیاهو (سمت چپ) در کنار شائول موفاز

بنیامین نتانیاهو و شائول موفاز تا دیروز رقبای سرسخت بودند اما امروز از اتحاد خبر داده اند.

رهبران احزاب لیکود و کادیما با این اقدام بسیاری از اسرائیلی ها را متعجب و رقبایشان را غافلگیر کرده اند.

شائول موفاز به عنوان یکی از معاونان نخست وزیر وارد کابینه راستگرای آقای نتانیاهو می شود و در مقابل حزب کادیما تا اکتبر سال ۲۰۱۳ میلادی به دولت وفادار باقی خواهد ماند.

به این ترتیب، تهدید حزب "یش آتید" (آینده ای وجود دارد) به رهبری یائیر لاپید، دست کم در کوتاه مدت، علیه لیکود و کادیما خنثی شده است.

حزب "یش آتید" یک حزب چپ میانه رو است که اقبال به آن اخیرا افزایش یافته است و در صورت برگزاری انتخابات زودرس، احتمالا می توانست تعدادی از کرسی های کنست را به دست آورد.

انتظار می رفت که رهبر "یش آتید" که روزنامه نگاری سرشناس است در انتخابات پیش از موعد اسرائیل موفقیت چشمگیری داشته باشد.

توافق حاصله همچنین از وابستگی بنیامین نتانیاهو به جناح راست افراطی یا احزاب مذهبی می کاهد و لغو معافیت یهودیان حریدی از خدمت نظام وظیفه را آسان تر می کند.

ابقای اهود باراک

به باور برخی از ناظران، برنده دیگر این مانور غیرمنتظره در عرصه سیاسی اسرائیل، اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل است.

بر اساس نظرسنجی ها، حزب "استقلال" او در انتخابات زودرس بخت بالایی نداشت و به احتمال زیاد نمی توانست پست مهمی را نصیب او کند.

گیل هافمن، خبرنگار امور سیاسی روزنامه جروزالم پست، به بی بی سی فارسی گفته است: "اهود باراک محبوبیت سیاسی ندارد. اگر انتخابات برگزار می شد او شکست می خورد و باید کنار می رفت. با توافقی که صورت گرفته باراک یک سال و نیم دیگر در سمت وزیر دفاع باقی خواهد ماند."

به گفته این روزنامه نگار، هیچ کس در اسرائیل به اندازه اهود باراک در مورد ایران جدی نیست و او و بنیامین نتانیاهو جلوگیری از اتمی شدن ایران را "بزرگ ترین هدف زندگی" خود می بینند.

این در حالی است که ایران با رد اتهامات اسرائیل و آمریکا بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای خود تاکید دارد.

عده ای از تحلیلگران اسرائیلی همچنین بر این باورند که علاوه بر ایران، باراک اوباما هم در محاسبات انتخاباتی بنیامین نتانیاهو جایگاه مهمی دارد.

این احتمال وجود دارد که اگر آقای اوباما در ماه نوامبر امسال رقیب جمهوریخواه خود را شکست دهد، بنیامین نتانیاهو را برای توقف شهرک سازی در اراضی اشغالی فلسطینیان و آغاز مذاکرات تحت فشار قرار دهد.

شاید به همین دلیل باشد که آقای نتانیاهو، شائول موفاز را به عنوان مسوول اصلی امور فلسطینیان در کابینه بعدی خود تعیین کرده است.

مطالب مرتبط