اردوغان: طارق هاشمی در ترکیه است و به عراق بر می گردد

حق نشر عکس AFP
Image caption طارق هاشمی اکنون در ترکیه به سر می برد

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه می گوید طارق هاشمی، معاون رئیس جمهور عراق که تحت تعقیب پلیس بین الملل قرار گرفته در ترکیه است اما مشکلات جسمی دارد که پس از معالجه آنها به عراق برخواهد گشت.

آقای اردوغان که در حال دیدار از ایتالیاست، در جمع خبرنگاران در رم گفت که دولت ترکیه تاکنون برای حل مشکلات طارق هاشمی در زمینه این پرونده قضائی به او کمک کرده و از این پس هم کمک خواهد کرد.

طارق هاشمی که برجسته ترین چهره عرب سنی مذهب در عراق به شمار می رود، متهم است که در ترور شش قاضی عراقی و دیگر عملیات تروریستی دست داشته اما او و حامیانش این اتهامات را رد می کنند و می گویند طرح این اتهامات توطئه نوری مالکی، نخست وزیر عراق برای حذف آقای هاشمی از صحنه سیاسی است.

اما صدور حکم بازداشت از جانب نهادی بین المللی چون پلیس جنائی بین الملل که ۱۹۰ دولت جهان عضو آنند می تواند موضع دولت نوری مالکی و دستگاه قضائی عراق را در طرح اتهامات علیه طارق هاشمی تقویت کند.

آقای هاشمی پس از اعلام خبر صدور حکم توقیف بین المللی اش، بار دیگر بر بیگناهی خود پافشاری کرد و گفت که این حکم برایش غیرمنتظره بوده و به نظر او، اینترپل پیش از صدور این حکم باید بررسی و تأمل بیشتری می کرد.

حکم بازداشت طارق هاشمی هفدهم دسامبر (۲۶ آذر) گذشته صادر شد و او بلافاصله به کردستان عراق پناه برد و اعلام کرد تنها در دادگاهی که در این منطقه خودمختار یا در کرکوک برگزار شود حاضر است شرکت کند اما درخواست او پذیرفته نشد و آقای هاشمی سپس از عراق گریخت و به قطر و سپس ترکیه رفت.

چند تن از محافظان طارق هاشمی در تلویزیون حاضر شدند و به همدستی با او در اجرای عملیات تروریستی اعتراف کردند اما آقای هاشمی می گوید که این اعتراف ها زیر شکنجه گرفته شده است.

طارق هاشمی با وجود این اتهامات همچنان بر سمت خود به عنوان معاون رئیس جمهور باقی است و عزل نشده است.

محاکمه او قرار است روز پنجشنبه دهم مه (بیست و یکم اردیبهشت) به صورت غیابی در بغداد آغاز شود.

مطالب مرتبط