نتانیاهو 'بزرگترین ائتلاف تاریخ اسرائیل' را تشکیل می‌دهد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

حزب اصلی مخالف در پارلمان اسرائیل با ورود به دولت ائتلافی موافقت کرده است.

بامداد سه شنبه، ۱۹ اردیبهشت (۸ مه)، منابع خبری اسرائیل گزارش کردند که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، اعلام کرده است که کابینه ائتلافی جدیدی را تشکیل داده و دفتر شیمون پرز، رئیس جمهوری را از تشکیل دولت جدید مطلع ساخته است.

براساس گزارش های خبری، حزب کادیما، که حزب اصلی مخالف در پارلمان اسرائیل بوده است، با ورود به کابینه ائتلافی موافقت کرده و به این ترتیب، زمینه تشکیل "بزرگترین ائتلاف در تاریخ اسرائیل" را فراهم آورده است.

خبر تشکیل دولت ائتلافی جدید تنها ساعاتی پس از آن انتشار یافت که آقای نتانیاهو گفت که به منظور تشکیل دولتی نیرومند و با ثبات، تصمیم گرفته است پارلمان کنونی را منحل و انتخابات پیش از موعد را در ماه سپتامبر سال جاری برگزار کند.

حق نشر عکس Getty
Image caption موفاز (راست) با قبول عضویت در کابینه نتانیاهو از برگزاری انتخابات پیش از موعد جلوگیری کرد

ظاهرا مذاکرات بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود، و شائول موفاز، رهبر کادیما، در طول ساعات شب گذشته ادامه داشت و نتیجه آن در بامداد روز سه شنبه اعلام شد.

دوره کنونی کنست - پارلمان اسرائیل - سال ۲۰۱۳ به پایان می رسد اما قوانین اسرائیل به نخست وزیر اجازه می دهد تا در صورت تمایل، درخواست انحلال پارلمان را به رئیس جمهوری تسلیم کند.

در انتخابات سال ۲۰۰۹، حزب راستگرای لیکود بیست و هفت کرسی از یکصد و بیست کرسی پارلمان را در اختیار گرفت و آقای نتانیاهو برای تشکیل دولت، ناگزیر از ائتلاف با تعدادی از احزاب کوچکتر شد.

در روزهای اخیر، گزارش هایی حاکی از بروز اختلاف نظر بین نخست وزیر و تعدادی از احزاب مذهبی تندرو عضو دولت ائتلافی انتشار یافته بود.

براساس این گزارش ها، دلیل اصلی بروز اختلاف نظر در کابینه ائتلافی، رای اخیر دادگاه در مورد غیرقانونی بودن "قانون طال" بوده که طلاب علوم دینی یهودی را از انجام خدمت نظام وظیفه معاف می کند.

به نظر مخالفان این قانون، معافیت طلاب به منزله تبعیض در میان شهروندان اسرائیل است در حالیکه احزاب مذهبی تندرو ظاهرا خواستار اقدام برای حفظ این قانون بوده اند.

گفته می شود که یکی از شرط های کادیما برای ورود به کابینه ائتلافی، لغو قانون طال بوده است.

انگیزه های دیگر

حق نشر عکس Getty
Image caption اختلاف نظر اوباما و نتانیاهو در مورد روند صلح خاورمیانه کتمان پذیر نبوده است

در عین حال، برخی دیگر از تحلیلگران دلایل دیگری را نیز برای اعلام تصمیم بنیامین نتانیاهو به برگزاری انتخابات پیش از موعد عنوان کرده بودند.

به گفته آنان، با وجود اینکه نمی توان دولت کنونی اسرائیل را دولتی پر طرفدار تلقی کرد، اما آقای نتانیاهو در مقایسه با سایر سیاستمداران حاضر در صحنه سیاسی این کشور از محبوبیت بیشتری در میان رای دهندگان برخوردار است.

در مقایسه با دولت های اسرائیل طی سال های اخیر، دولت نتانیاهو، با وجود تعداد ناکافی کرسی پارلمانی و لزوم ائتلاف با انواع احزاب سیاسی، توانسته دولتی نسبتا با ثبات تر را رهبری کند و بنا بر نظرسنجی ها، این امر باعث جلب نظر مساعد رای دهندگان شده است.

در نتیجه، ممکن است که وی در نظر داشته با بهره برداری از این امتیاز، با برگزاری انتخابات در ماه سپتامبر، موقعیت لیکود در پارلمان را بهبود بخشد و در حالیکه تنها یک سال به خاتمه دوره کنونی کنست باقی مانده، برای یک دوره چهارساله دیگر زمام امور را در دست بگیرد.

این نظر نیز مطرح شده است که نخست وزیر اسرائیل خواسته است تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، با کسب حمایت بیشتر رای دهندگان و تثبیت موقعیت دولت خود، از موضع محکمتری در تعامل با دولت ایالات متحده برخوردار شود.

در حالیکه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به عنوان نامزد حزب دموکرات وارد مبارزات انتخاباتی شده، آقایان اوباما و نتانیاهو به وضوح در مورد روند صلح خاورمیانه و به خصوص موضوع عقب نشینی اسرائیل به مرزهای قبل از جنگ ۱۹۶۷ اعراب و اسرائیل، دارای اختلاف نظر بوده اند.

حزب کادیما، که در سال ۲۰۰۵ توسط گروهی از اعضای میانه رو در حزب لیکود تشکیل شد و دولت را در دست گرفت، در انتخابات سال ۲۰۰۹ توانست بیست و هشت کرسی پارلمان را به دست آورد اما موفق نشد با کسب حمایت سایر احزاب، دولت ائتلافی را تشکیل دهد و نقش حزب اصلی مخالف دولت در پارلمان را برعهده داشته است.

گفته می شود که براساس توافق همکاری دو حزب لیکود و کادیما، شائول موفاز، که در انتخابات درون حزبی ماه گذشته به رهبری کادیما رسید، سمت معاون نخست وزیر را برعهده می گیرد.

اگر نتیجه نظرسنجی ها در مورد "محبوبیت نسبی" آقای نتانیاهو در میان رای دهندگان اسرائیلی درست باشد، شرکت در دولت ائتلافی به شائول موفاز فرصت آن را می دهد تا در فاصله باقی مانده تا انتخابات آینده پارلمانی، موقعیت خود در رهبری کادیما و در افکار عمومی رای دهندگان را بهبود بخشد.

مطالب مرتبط