معاون رئیس جمهور عراق تحت تعقیب اینترپل

طارق هاشمی حق نشر عکس Getty Images
Image caption طارق هاشمی آخرین بار در استانبول دیده شده است

پلیس جنائی بین الملل (اینترپل) برای طارق هاشمی، معاون رئیس جمهور عراق که از این کشور متواری شده، حکم بازداشت صادر کرد.

حکم بازداشت آقای هاشمی از نوع اخطاریه سرخ است که از دولتها می خواهد وی را بازداشت کنند و به عراق تحویل دهند که محاکمه غیابی او در آن جریان دارد.

طارق هاشمی که یکی از دو معاون رئیس جمهور عراق و از عربهای سنی مذهب است، متهم شده که در قتل شش قاضی عراقی دست داشته و مقامات قضائی عراقی می گویند که محافظان او به دست داشتن وی در این جرم اعتراف کرده اند.

فهد خلف، مشاور مطبوعاتی طارق هاشمی گفته است که آقای هاشمی همچنان در استانبول به سر می برد و صدور حکم بازداشت بین المللی برایش غیرمنتظره بوده است. وی افزود که آقای هاشمی هم اکنون در حال رایزنی با وکلای خود است و بزودی موضع خود را در قبال حکم بازداشت بین المللی اعلام خواهد کرد.

مسئولان ترکیه هنوز ادامه حضور طارق هاشمی را در کشور خود تأیید یا تکذیب نکرده و درباره اینکه آیا حکم اینترپل در مورد او را اجرا خواهند کرد اظهارنظری نکرده اند.

از ماه دسامبر گذشته که حکم توقیف طارق هاشمی صادر شد، او ابتدا به کردستان عراق پناه برد و سپس از عراق خارج شد.

آقای هاشمی آخرین بار روز جمعه گذشته در استانبول دیده شده اما مشخص نیست که آیا هنوز هم در ترکیه به سر می برد یا اینکه از این کشور خارج شده است.

آقای هاشمی و حامیان سیاسی اش، اتهامات مطرح شده علیه او را رد می کنند اما اینکه نهادی بین المللی همچون اینترپل حکم تعقیب طارق هاشمی را صادر می کند می تواند مهر تأییدی بر اتهامات او و عامل تقویت موضع نوری مالکی، نخست وزیر عراق، و هوادارانش در قبال مسئله طارق هاشمی باشد.

مطالب مرتبط