عنان: طرح صلح آخرین شانس سوریه برای جلوگیری از جنگ داخلی است

کوفی عنان حق نشر عکس AFP
Image caption آقای عنان گفت که طرح صلح آخرین شانس برای جلوگیری از جنگ داخلی است

نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه می گوید که طرح صلح او می تواند آخرین شانس برای جلوگیری از بروز جنگ داخلی در این کشور باشد.

کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل این سخنان را روز سه شنبه نوزدهم اردیبهشت (۸ مه) در جلسه شورای امنیت سازمان ملل بیان داشت.

بر اساس طرح پیشنهادی آقای عنان که اجرای آن از ماه پیش در سوریه آغاز شده است، دو طرف درگیر باید خشونت ها را متوقف می کردند و دولت سوریه باید نیروهای خود را از مناطق پرجمعیت فرا می خواند.

با وجود آغاز اجرای طرح صلح کوفی عنان که از حمایت سازمان ملل و اتحادیه عرب برخوردار است، درگیری ها بین نیروهای ارتش و مخالفان دولت در سوریه ادامه دارد.

تانک های ارتش هنوز در بعضی از شهرها حضوری سنگین دارند و شورشیان به حمله های خود علیه کاروان های ارتش ادامه می دهند و بسیاری از راه های ارتباطی توسط ارتش بسته شده اند

همزمان کمیته بین المللی صلیب سرخ گفته است که شرایط انسانی در سوریه روز به روز وخیم تر می شود.

به گفته این نهاد بین المللی، با ادامه درگیری در نقاط مختلف سوریه، صدها هزار تن از مردم نیازمند کمک های بشردوستانه هستند.

صلیب سرخ خواهان اختصاص مبلغ بیست و هفت میلیون دلار دیگر برای ادامه فعالیت های بشر دوستانه اش در سوریه است.

این نهاد بین المللی همچنین گفته است که لازم است گروه بیشتری از ناظران صلح سازمان ملل هرچه زودتر به سوریه اعزام و برای جلوگیری از خونریزی، در نقاط مختلف سوریه، و نه صرفا دمشق، مستقر شوند.

انتقاد بان کی مون از انتخابات پارلمانی سوریه

Image caption بان کی مون از همزمانی جنگ با انتخابات در سوریه انتقاد کرد

این در حالیست که بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، از نحوه برگزاری انتخابات پارلمانی در سوریه هنگامی که در بسیاری از شهرهای این کشور جنگ ادامه دارد انتقاد کرده است.

رسانه های دولتی سوریه گفته اند که مشارکت مردم در انتخابات بالا بوده است. اما مخالفان دولت می گویند که این رای گیری "ساختگی" است و آنها شرکت در آن برای انتخاب ۲۵۰ صندلی پارلمان سوریه را بایکوت کرده اند.

در این انتخابات برای اولین بار به رای دهندگان اجازه داده شد به احزابی غیر از حزب حاکم بعث رای دهند.

این رای گیری سه ماه پس از آن انجام گرفت که قانون اساسی جدید اجازه داد احزاب مختلف در انتخابات با حزب حاکم بعث رقابت کنند و دوران ریاست جمهوری به دو دوره هفت ساله محدود شد.

گفته شده که ۱۴ میلیون سوری واجد شرایط رای دادن هستند.

مطالب مرتبط