در پی تحریم کشورهای اروپایی، اوکراین نشست سران اروپا را لغو کرد

حق نشر عکس liga.net
Image caption یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق اوکراین که به جرم سوءاستفاده از قدرت در زندان به سر می‌برد، در اعتراض به سوءرفتار با خود به اعتصاب غذا زده است

در پی تحریم نشست سران اروپای شرقی و مرکزی از سوی چند کشور اروپایی در اعتراض به نحوه رفتار با رهبر زندانی مخالفان دولت اوکراین، این کشور این نشست را لغو کرد.

روسای جمهور آلمان، ایتالیا، رومانی، اتریش و چند کشور دیگر در اعتراض به سوءرفتار با یولیا تیموشنکو، رهبر مخالفان و نخست وزیر سابق اوکراین که در زندان به سر می برد، گفته بودند که این نشست را تحریم می کنند.

الکساندر دیکوساروف، وزیر امور خارجه اوکراین گفته است که این نشست در تاریخ دیگری برگزار خواهد شد.

آقای دیکوساروف گفت: "با توجه به اینکه تعدادی از رهبران کشورهای اروپایی نمی توانند در هجدمین نشست کشورهای اروپای مرکزی شرکت کنند، اوکراین ضرورتی برای برگزاری این نشست در روزهای ۱۱ و ۱۲ ماه مه در شهر یالتا نمی بیند."

چند کشور اروپایی تهدید کرده اند در صورتی که اوکراین رفتارش را با خانم تیموشنکو تغییر ندهد، مسابقات فوتبال یورو ۲۰۱۲ (جام ملتهای اروپا) به میزبانی اوکراین را هم تحریم خواهند کرد.

مسابقات فوتبال یورو ۲۰۱۲ ماه آینده به طور مشترک در دو کشور اوکراین و لهستان برگزار می شود.

یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق اوکراین که به جرم سوءاستفاده از قدرت در زندان به سر می برد، به دلیل سوءرفتار مأموران دست به اعتصاب غذا زده است.

دو هفته پیش تصاویری از او منتشر شد که در آن زخم هایی بر تنش دیده می شد. او گفته است که حدود دو هفته پیش در زندان مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته است.

مخالفان دولت اوکراین می‌گویند که سه مرد با حمله به یولیا تیموشنکو، با مشت به شکم او زده‌اند، ولی مقامات رسمی اوکراین این ادعا را رد می‌کنند.

مطالب مرتبط