درخواست کبیری از رحمان برای عفو مخالفان سابق

Image caption آقای کبیری رهبری حزبی را بر عهده دارد که در زمان جنگ داخلی تاجیکستان نیروی اصلی مخالفان محسوب می‌شد

محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، از رئیس جمهور این کشور خواسته است مخالفان سابقی را که در زندان‌ها به سر می‌برند، عفو کند.

وی در یک نامه سرگشاده به رئیس جمهوری تاجیکستان نوشته است که این امر در آستانه تجلیل از پانزدهمین سالگرد امضای سازشنامه صلح تاجیکان "هدیه‌ای عیدانه" خواهد شد.

آقای کبیری در نامه خود نخست بر اهمیت امضای سازشنامه صلح تأکید کرده و نوشته است که این رویداد "یکی از موفق‌ترین تجربه‌های صلح‌آفرینی در تاریخ بشریت می‌باشد."

به نوشته او، در پی امضای این سند، هزاران نفر از شرکت‌کنندگان درگیری‌های زمان جنگ داخلی در تاجیکستان عفو شده‌اند.

ولی او تأکید می‌کند: "حالا نیز صدها شهروند کشور که در این حادثه‌ها همچون رزمندگان جبهه خلق یا اتحاد مخالفان تاجیک شرکت داشتند، با سبب مطابقت نکردن سندهای عفو به عمل‌های صادرکرده آن‌ها یا سبب‌های دیگر، مورد عفو قرار نگرفتند."

به نوشته آقای کبیری، مهلت مجازات بیشتر این افراد سپری شده و "قسمی سالخورده و بیمار بوده، برای جامعه خطری ندارند."

محی‌الدین کبیری معتقد است که جشن ۱۵ سالگی امضای سازشنامه صلح "بهترین و مناسب‌ترین فرصت برای عفو این شهروندان و هدیه‌ای عیدانه به هزاران پدر و مادر و فرزندان در عرفه این سنه تاریخی می‌باشد."

با ارائه این نامه، رهبر حزب نهضت اسلامی "به خاطر آسان گشتن کار"، فهرست اسامی برخی از رزمندگان اتحاد مخالفان را که تا حال در زندان به سر می‌برند، به رئیس جمهور ارسال کرده است. هرچند اسامی این افراد اعلام نشده است.

حکمت‌الله سیف‌الله‌زاده، عضو شورای سیاسی حزب نهضت اسلامی، به بی‌بی‌سی گفت که در این فهرست اسامی ۱۶۱ نفر مخالف سابق آورده شده است. "این افراد خود از رهبریت نهضت اسلامی درخواست کمک برای عفو کرده‌اند."

در پاسخ به این سؤال که آیا در این فهرست اسم محمد روزی اسکندراف، یکی از فرماندهان سابق مخالفان تاجیک و رهبر حزب دمکرات تاجیکستان، نیز هست یا خیر، آقای سیف‌الله‌زاده گفت که نه خود آقای اسکندراف و نه پیوندانش با چنین خواهشی به ریاست هیئت مراجعه نکرده‌اند و به این دلیل رهبر پیشین دمکرات‌های تاجیک شامل این فهرست نبوده است.

ولی آقای سیف‌الله‌زاده افزود که محمد روزی اسکندراف، با توجه به نقش او در رسیدن به صلح میان تاجیکان، نیز باید در آستانه تجلیل از پانزدهمین سالگرد امضای این سند، عفو شود.

ضمناً، سال ۲۰۱۱ در آستانه تجلیل از بیستمین سالگرد استقلال تاجیکستان، پرزیدنت رحمان دستور عفوی را صادر کرد که از آن به عنوان "عفو طلایی" نام برده شده است.

طبق این فرمان، حدود ۴ هزار و سیصد نفر از زندان آزاد شده‌اند. همچنین، مهلت مجازات پنج هزار نفر دیگر کاهش داده شده است.

سال گذشته در تاریخ استقلال تاجیکستان برای سیزدهمین بار قانون عفو مورد اجرا قرار گرفت. در این مدت حدود یک ‌صد هزار نفر از زندان‌ها آزاد شده‌اند.

ولی به اعتقاد صاحب‌نظران، به دلایل مختلف مقررات قوانین عفو در قبال چهره‌های سرشناس مخالفان سابق یا جبهه خلق اجرا نمی‌شد.

به این دلیل، تا حال یعقوب سلیم‌اف، یکی از فرماندهان سابق جبهه خلق و وزیر سابق کشور، و محمد روزی اسکندراف، از فرماندهان مخالفان و رهبر حزب دمکرات تاجیکستان، همچنان در زندان به سر می‌برند.