حزب نهضت اسلامی تاجیکستان دادستانی کل را به دادگاه کشید

Image caption حزب نهضت اسلامی بزرگ‌ترین تشکل سیاسی مخالف دولت تاجیکستان ارزیابی می‌شود

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان از اقدام دادستانی کل برای بازرسی فعالیت این حزب به دادگاه ناحیه سینای شهر دوشنبه شکایت برد.

حکمت‌الله سیف‌الله‌زاده، عضو شورای سیاسی حزب نهضت اسلامی به بی‌بی‌سی گفت که در شکایت به دادگاه که روز دوشنبه ۷ مه ارائه شد، این حزب خواسته است که دادستانی کل کشور دستور خود در باره بازرسی فعالیت احزاب سیاسی را لغو کند.

به اعتقاد آقای سیف‌الله‌زاده، این تصمیم دادستانی مغایر با قوانین تاجیکستان است، زیرا بازرسی فعالیت احزاب سیاسی باید از سوی نهادهای دیگر، از جمله وزارت دادگستری کشور، انجام شود.

شهرت قدرت‌اف، وکیل دفاع حزب نهضت اسلامی در این قضیه، می‌گوید که دادستانی کل تاجیکستان به بازرسان خود دستور داده است که فعالیت احزاب سیاسی طبق یک “پرسشنامه‌ای عبارت از ۲۷ سؤال” سنجیده شود.

وی افزود: “این همه بیرون از وکالت دادستانی است و نقض قوانین کشور دانسته می‌شود.”

وجود این "پرسشنامه" را شیرخان سلیم‌زاده، دادستان کل تاجیکستان، در پاسخ خود به رهبری حزب نهضت اسلامی نیز تأیید کرده است.

سید عمر حسینی، معاون رئیس حزب نهضت اسلامی، در این رابطه گفته بود: «این نهاد در پاسخ خود با تأسف گفته است که متن این سفارش طبق مقررات باید که به کسی داده نمی‌شد، ولی کارمندانشان کمبودی کرده و آن را به نمایندگان نهضت اسلامی داده‌اند.»

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای سیف‌الله‌زاده می‌گوید که حزب نهضت اسلامی قصد دارد درستی "اسناد" محرمانه منتشرشده را آشکار سازد

این در حالیست که مسئولان برخی از احزاب دیگر تاجیکستان، نظیر حزب کمونیست و حزب حاکم خلق دمکرات تاجیکستان، نیز از بازرسی مأموران دادستانی خبر داده بودند.

ضمناً، مسئولان حزب نهضت اسلامی معتقدند که بازرسی فعالیت این حزب در پی نشر مطلبی زیر عنوان "تاجیکستان در آستانه انقلاب" در سایت روسی "zvezda.ru" در اوایل ماه آوریل صورت گرفته است. در این مطلب "اسنادی" با مهر "مخفی" منتشر شده بود.

طبق این "اسناد"، رئیس جمهوری تاجیکستان گویا در اواخر ماه نوامبر گذشته جلسه‌ای با مقام‌های امنیتی و پلیس برپا کرده و از آن‌ها خواسته است که فعالیت حزب نهضت اسلامی، "خصوصاً مسئولان و رهبران ساختارهای ابتدایی آن را تحت نظارت قطعی و دائمی" قرار دهند.

یکی از این "اسناد" منتشره در سایت "zvezda.ru"، نزدیک به نهادهای نظامی روسیه، می‌گوید که مقامات ذیدخل باید "رویخط پره (فهرست کامل) اعضای حزب و محل و سراغه زیست (نشانی) آن‌ها را" معین و "طرز و اسلوب کار تبلیغاتی حزب را" آشکار کنند و برای بیرون کشیدن آن‌ها از صفوف حزب، "از جمله با راه هوس‌مندسازی"، تدابیری بیندیشند.

همچنین، از نهادهای ذیدخل تقاضا شده است که فهرست و اسامی افرادی را که "در میدان‌نشینی‌های سال ۱۹۹۲" شرکت داشتند، مشخص کنند. برخی از مقامات تاجیک این "اسناد" را تقلبی ارزیابی کردند.

حکمت‌الله سیف‌الله‌زاده می‌گوید که بعد از انتشار این مطلب در سایت روسی، هیئت رئیسه حزب نهضت اسلامی اقداماتی را روی دست گرفته بود. نخست، حزب نهضت اسلامی از دادستانی تاجیکستان خواست که واقعی بودن این "اسناد" را بازرسی کند.

دادستانی کل تاجیکستان پاسخ داد که این "اسناد" تقلبی است، هرچند تأکید کرده است که در پاییز سال گذشته در حکومت تاجیکستان جلسه‌ای برگزار شده، ولی محتوای آن از "اسناد" منتشرشده فرق داشته است.

سپس، وکیلان حزب نهضت اسلامی در پارلمان تاجیکستان از رئیس جمهور کشور درخواست کردند که اسناد مربوط به این جلسه هیئت دولات را در اختیار هیئت رئیسه حزب قرار دهد، تا از این راه “آن‌ها با محتوای واقعی این جلسه آشنا شوند.” همزمان وکیلان حزب نهضت اسلامی در پارلمان قول داده‌اند که اسناد محرمانه این جلسه را آشکار نخواهند ساخت.

همچنین، در گذشته گزارش شده بود که حزب نهضت اسلامی در صدد است از دادگاه قانون اساسی تاجیکستان بررسی اسناد منتشرشده در سایت "zvezda.ru" را درخواست کند.

این در حالیست که مسئولان برخی از احزاب دیگر تاجیکستان، نظیر حزب کمونیست و حزب حاکم خلق دمکرات تاجیکستان، نیز از بازرسی مأموران دادستانی خبر داده بودند.

مطالب مرتبط