کمک آمریکا برای کاهش فقر در ۱۲ ناحیه ولایت ختلان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption هدف طرح جدید، کمک به افزایش درآمد خانواده‌های فقیر است

به منظور کاهش میزان فقر و تأمین امنیت غذایی در جنوب تاجیکستان، آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا طرح ویژه‌ای را روی دست گرفته است.

هزینه طرحی موسوم به "امنیت غذایی به خاطر آینده" این سازمان ۶۵ میلیون دلار آمریکا بوده و در مدت ۵ سال آینده در ۱۲ ناحیه ولایت ختلان اجرا خواهد شد.

ارین الیزابت مک‌کی، رئیس منطقه‌ای این آژانس در آسیای مرکزی، روز سه‌شنبه‌ ۸ مه در همایش معرفی این طرح در شهر دوشنبه گفت که میزان فقر و بیکاری در ولایت ختلان در مقایسه‌ با مناطق دیگر تاجیکستان بالا بوده، همزمان، در این ولایت امکانات توسعه بخش کشاورزی وجود دارد.

خانم مکی گفت که از این لحاظ برای اجرای این طرح ولایت ختلان انتخاب شده است.

او گفت که هدف اصلی طرح "امنیت غذایی به خاطر آینده" در چارچوب خانواده‌ها و مجتمع‌های کوچک تجاری، افزایش سطح درآمد یا عایدات، افزایش حاصل مزارع کشاورزی، بهبود انواع غذا و وضع بهداری و بهداشتی در مناطق روستایی محسوب می‌شود.

مرادعلی علی‌مردان، معاون نخست‌وزیر تاجیکستان، ضمن قدردانی از کمک‌های بلاعوض آمریکا به بخش کشاورزی این کشور، گفت که نهادهای کشاورزی تاجیکستان در صددند از طریق اصلاحات عرصه زمین و آب، افزایش حاصل مواد غذایی را برای ساکنان تأمین کنند.

به گفته آقای علی‌مردان، در حالی که ۷۳ درصد جمعیت تاجیکستان در مناطق روستایی به سر می‌برد، اما در این مناطق نرخ فقر و بیکاری بالا بوده و سهم این مناطق در تولید ناخالص داخلی تاجیکستان تنها ۲۳ درصد را تشکیل می‌دهد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خانم مک‌کی گفت که به دلیل بالا بودن میزان فقر و بیکاری در ولایت ختلان، این ولایت برای اجرای طرح "امنیت غذایی به خاطر آینده" انتخاب شده است

ضمناً، طرح "امنیت غذایی به خاطر آینده" آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا ۲۵۰ هزار تن از ساکنان ولایت ختلان را فرا گرفته، پیش‌بینی می‌شود که در روند اجرای این طرح میزان فقر در این ولایت تا ۹ درصد و سوءتغذیه میان کودکان تا ۱۱ درصد کاهش خواهد یافت.

همزمان، جفری لرر، رئیس دفتر آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا در تاجیکستان، تأکید کرد که در چارچوب این طرح موضوع توزیع مواد غذایی به خانواده‌های فقیر یا توزیع وام‌های خرد به مجتمع‌های کشاورزی مطرح نیست.

آقای لرر گفت که هدف این طرح مساعدت فنی به ساکنان مناطق روستایی برای پرورش مزارع، تأمین نیازهای خانواده‌ها با مواد غذایی خودی و بهبود سامانه بهداری، بهداشتی و آب‌رسانی است.

به گفته او، در اجرای طرح "امنیت غذایی به خاطر آینده" برنامه جهانی کشاورزی و امنیت غذایی بانک جهانی نیز سهم خواهد گذاشت.

در ماه ژوئن سال گذشته، برنامه جهانی کشاورزی و امنیت غذایی برای ترمیم و بازسازی سامانه آب‌یاری ولایت ختلان به مبلغ ۹٫۲۷ میلیون دلار کمک بلاعوض اختصاص داده بود.

در همین حال، کنت گروس، سفیر آمریکا در دوشنبه، گفت که تاجیکستان از جمله ۲۰ کشور فقیر جهان است که تحت پوشش طرح "غذا به خاطر آینده" قرار گرفته است.

هزینه این طرح ۳٫۲ میلیارد دلار بوده و ۱۸ میلیون نفر را در سراسر جهان فرا می‌گیرد.

به گفته آقای گروس، از سال ۱۹۹۲ تا به حال سفارت آمریکا در دوشنبه برای طرح‌هایی در زمینه توسعه دمکراسی، آموزش و پرورش، بهداشت و اقتصاد به تاجیکستان به مقدار ۹۸۴ میلیون دلار کمک مالی ارائه کرده است.

مطالب مرتبط