کمک ميليونی سوروس به دو سازمان طرفدار باراک اوباما

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای سوروس در انتخابات سال ۲۰۰۴ هم میلیونها دلار به گروههای لیبرال کمک کرد

جورج سوروس سرمایه دار مجارستانی- آمریکایی به دو سازمان غیر انتفاعی که از انتخاب مجدد باراک اوباما به ریاست جمهوری آمریکا حمات می کنند ۲ میلیون دلار اهدا خواهد کرد.

کمک مالی آقای سورس با هدف ایجاد موازنه میان توان تبلیغاتی دموکرات ها و جمهوری خواهان انجام می شود.

آقای سوروس یک میلیون دلار به سازمان امریکن بریج اعطا می کند که یک کمیته اقدام سیاسی برای حمایت از کارزار انتخاباتی آقای اوباما است و یک میلیون دلار دیگر به سازمان امریکا وتس که یک گروه مدافع دموکراتها است، کمک خواهد کرد..

جوئن فیتزجرالد مدیر سازمان امریکا وتس می گوید:" او همیشه آرمانهای ترقی پیشگام خواهانه بوده و کار ما را قبول داشته و طرفدار کار ما و سازمانهای مردمی بوده است."

البته کمک مالی آقای سوروس نسبت به بودجه کلان سازمان امریکن بریج رقم کوچکی است.

این سازمان تاکنون فقط ۴ میلیون دلار برای تحقیق و بررسی برنامه ها و شعارهای کاندیداهای جمهوریخواه هزینه کرده است.

به گفته مایکل ویکان ، مشاور آقای سوروس، این سرمایه دار آمریکایی مانند گذشته در کارزارهای انتخاباتی سال ۲۰۱۲ به سازمان های مردمی کمک می کند. آقای ویکان می گوید، سوروس محافظه کاران را مسئول سیاستهای اشتباهی که برای آن تبلیغ می کنند می داند.

خانم فیتزجرالد عقیده دارد تاثیرگذار بودن آقای سوروس ا ست که مورد حمله قرار می گیرد.

او می گوید:" آنها درباره اهداف و برنامه هایی که خودشان دوست دارند صحبت می کنند اما می دانند که او بسیار تاثیر گذار و سخنران بسیار خوبی در امور آرمانهای ترقی خواهانه است. برای همین هم به او واکنش نشان می دهند و او را هدف می گیرند وگرنه هیچ وقت حتی نام او را هم به زبان نمی آوردند."

آقای سوروس در انتخابات سال ۲۰۰۴ که جورج بوش رئیس جمهور پیشین آمریکا کاندیدای حزب جمهوریخواه بود هم میلیونها دلار به گروههای لیبرال کمک کرد.

تا کنون کمیته های اقدام سیاسی که برای باراک اوباما پول جمع می کنند، دهها میلیون دلار برای تبلیغ به نفع کاندیدای دموکرات خود جمع آوری کرده اند.

از سوی دیگر کمیته های اقدام سیاسی که برای حزب جمهوریخواه پول جمع آوری می کنند امیدوارند صدها میلیون دلار برای کمک به انتخابات میت رامنی نامزد احتمالی حرب جمهوریخواه پول جمع آوری کنند تا علیه رئیس جمهوری آمریکا در انتخابات ماه نوامبر رقابت کند.

سازمان امریکن کراس روود، گروهی که توسط کارل روو، مشاور آقای بوش بنیانگذاری شده است تا کنون ۱۰۰ میلیون دلار برای اقای رامنی جمع کرده است.

در همین حال ستاد مبارزات آقای اوباما ۱۴۷ میلیون دلار جمع آوری کرده است. علاوه بر این، میلیون ها دلار نیز به کمیته ملی حزب دموکرات که برای آقای اوباما تبلیغ می کند، اهدا شده است.

انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا اولین انتخاباتی است که در آن به ثروتمندان اجازه داده شده به طور نامحدود به ابرکمیته های اقدام سیاسی نامزدها کمک مالی کنند.

منابع مالی احزاب و کاندیداها نقش کلیدی را در پیروزی آنها در انتخابات ریاست جمهوری ایفا می کند.

مطالب مرتبط