انتقال زندانی فلسطینی پس از اعتصاب غذا به بیمارستان

بلال دیاب و طاهر حلاحله حق نشر عکس AP
Image caption بلال دیاب و طاهر حلاحله از ۲۸ فوریه (۹ اسفند) از خوردن غذا امتناع کرده اند

طاهر حلاحله، زندانی فلسطینی که در زندان اسرائیل به سر می برد و در اعتراض به حبس خود، به مدت ۷۱ روز دست به اعتصاب غذا زده بود، به بیمارستان منتقل شده است.

سازمان زندان های اسرائیل می گوید صبح روز سه شنبه، پس از اینکه او از نوشیدن آب خودداری کرده به بیمارستان منتقل شده است.

دیوان عالی اسرائیل روز دوشنبه درخواست او و بلال دیاب را که خواهان آزادی فوری خود شده بودند، رد کرد.

آقای دیاب نیز به همراه آقای حلاحله دست به اعتصاب غذا زده بود.

سازمان هلال احمر اعلام کرده نگرانی زیادی از وضعیت آقای حلاله و دیگر کسانی دارد، که همراه وی در اسرائیل دست به اعتصاب غذا زده اند.

نمایندگان این سازمان اعلام کرده اند ۶ زندانی که حدود ۴۷ تا ۷۱ روز را در اعتصاب غذا به سر برده اند، در معرض خطر مرگ قرار دارند.

خوان پدرو شیرر، رییس نمایندگان هلال احمر در اسرائیل و فلسطین درباره این زندانیان گفت:"ما از مقاماتی که این افراد را بازداشت کرده اند درخواست می کنیم فورا آنها را به یک بیمارستان مناسب منتقل کنند تا تحت مراقب های پزشکی قرار گیرند."

او در ادامه گفت: "با وجود اینکه ما موافق هر گونه مراقب پزشکی هستیم که باعث بهبود زندانیان شود، باید به این نکته اشاره کنیم که طبق قطعنامه انجمن پزشکی جهان، زندانیان در دریافت غذا و مراقبت های پزشکی آزادی انتخاب دارند."

نمایندگان اتحادیه اروپا نیز درباره وضعیت زندانیانی که اعتصاب غذا کرده اند ابراز نگرانی کرده و درخواست کرده اند امکانات بهداشتی لازم برای آنها مهیا شود و به خانواده آنها اجازه بازدید داده شود.

آقای حلاله و دیاب دو تن از ۳۰۸ نفری هستند که در "بازداشت اداری" به سر می برند. در این نوع بازداشت جنجالی، زندانیان بدون اعلام جرم و محاکمه نگهداری می شوند.

آقای حلاله که هفته گذشته در دیوان عالی اسرائیل حاضر شده بود، وضعیت خود را "مرگ تدریجی" خواند. او گفت: "من می خواهم زندگی ام را با عزت ادامه دهم. من یک همسر دارم و دخترم را هرگز ندیده ام. من اعتصاب غذا کرده ام چون راه دیگری وجود ندارد."

آقای دیاب در جلسه دادگاه از حال رفت و به بیمارستان منتقل شد.

قاضی الیاکیم روبین استاین روز دوشنبه درخواست این دو نفر برای آزادی را رد کرد، اما همزمان درباره سلامت آنها ابراز نگرانی کرد. او به بندهایی از قانون اشاره کرد که توسط آن این زندانیان به دلیل وضعیت جسمانی شان می توانند آزاد شوند.

اسرائیل می گوید ۴۵۰۰ زندانی که در زندان های آن به سر می برند، احتمالا از اعضای گروههای شورشگر هستند.

مطالب مرتبط