ملکه بریتانیا برنامه سالانه دولت را اعلام کرد

سخنرانی ملکه حق نشر عکس Getty
Image caption ملکه برنامه های دولت را در خطابه ای که متن آن توسط دولت تهیه شده بود "از فراز تخت سلطنت" اعلام کرد

ملکه بریتانیا دوره جدید قانونگذاری پارلمان این کشور را با اعلام برنامه های دولت افتتاح کرده است.

روز چهارشنبه، ۲۰ اردیبهشت (۹ مه)، الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، با حضور در مراسم رسمی افتتاح دوره جدید قانونگذاری که در برابر نمایندگان مجالس اعیان و عوام در تالار جلسات مجلس اعیان برگزار شد، در "خطابه ای از فراز تخت سلطنت" رئوس برنامه های دولت طی سال آینده را اعلام کرد.

این مراسم هر سال در آغاز دوره قانونگذاری جدید برگزار می شود و خطابه ملکه، که متن آن توسط دولت تهیه می شود، شامل مهمترین لوایحی است که دولت در نظر دارد طی دوره قانونگذاری در پارلمان به تصویب برساند.

دوره جدید قانونگذاری پس از برگزاری انتخابات اخیر شوراهای محلی در بریتانیا آغاز شده که نتیجه آن حاکی از کاهش چشمگیر حمایت رای دهندگان از دولت ائتلافی دو حزب محافظه کار و لیبرال دموکرات و بهبود قابل توجه موقعیت حزب کارگر - حزب اصلی مخالف - بوده است.

اگرچه برخی از ناظران نتیجه انتخابات را به ناخرسندی مردم از شرایط اقتصادی نسبت داده اند، اما ملکه در سخنرانی خود بر ادامه سیاست اقتصادی دولت ائتلافی به خصوص تلاش برای مقابله با کسری بودجه از طریق کاهش هزینه های دولتی تاکید داشته است.

پیش از این نیز دیوید کامرون، نخست وزیر و رهبر حزب محافظه کار، و نیک کلگ، رهبر حزب لیبرال دموکرات، گفته بودند که نتیجه انتخابات شوراهای محلی باعث نمی شود تا دولت در سیاست اقتصادی خود تجدید نظر کند.

بخش دیگری از لوایح مورد نظر دولت به انجام اصلاحاتی در فعالیت های بانکداری اختصاص داشته که هدف از آن، جدا کردن عملیات بانکی از فعالیت های سرمایه گذاری بانک های تجاری است.

همچنین، دولت در نظر دارد با اتخاذ تدابیری، از منافع عمومی در صورت ورشکستگی بانک های تجاری حفاظت به عمل آورد.

لوایح سیاسی و اجتماعی

در زمینه حفاظت از محیط زیست، برنامه دولت شامل تشویق سرمایه گذاری در فن آوری تولید "پاکیزه تر" برق و کاهش استفاده از نیروگاه های سنتی آلوده ساز است در حالیکه قرار است نهاد جدیدی نیز برای نظارت بر برنامه ریزی در بخش تولید برق هسته ای ایجاد شود.

حق نشر عکس PA
Image caption اصلاح مجلس اعیان یکی از لوایحی است که دولت وعده مطرح کردن آن در دوره جدید قانونگذاری را داده است

پس از حادثه زمین لرزه و سونامی در ژاپن و عواقب زیست محیطی آسیب به یک نیروگاه هسته ای، بسیاری از کشورهای جهان از جمله بریتانیا به بازنگری جدی برنامه تولید برق هسته‌ای خود پرداخته اند.

بخش دیگری از برنامه های دولت در دوره قانونگذاری جدید به اصلاحاتی در زمینه قوانین خانواده از جمله قوانین مربوط به فرزند خواندگی اختصاص یافته که از جمله به معنی کاهش اهمیت وضعیت نژادی در رسیدگی به تقاضای قبول فرزند خوانده است.

برنامه سیاسی دولت عمدتا شامل تغییراتی برای بهبود نام نویسی رای دهندگان و همچنین اصلاحات اساسی در مجلس اعیان (لردها) به عنوان مجلس علیایی پارلمان است.

در حال حاضر، مجلس اعیان حدود هشتصد عضو دارد که اکثر آنان کسانی هستند که به خاطر خدمات خود، لقب اشرافی غیر موروثی دریافت کرده اند که درکنار معدودی اشراف موروثی و شماری از روحانیون ارشد کلیسای انگلیکن، اعضای این مجلس را تشکیل می دهند.

تا قبل از اصلاحات مجلس اعیان در دهه ۱۹۹۰، تمامی اشراف موروثی - که دارای لقب لرد هستند - به طور خودکار عضو این مجلس محسوب می شدند اما در حال حاضر، تنها معدودی از اشراف موروثی با شرایطی می توانند به عضویت مجلس لردها درآیند.

اگرچه در مقایسه با مجلس عوام، مجلس اعیان از قدرت قانونگذاری و نظارت بسیار محدودی برخوردار است، اما اصلاح آن به خصوص ایجاد یک مجلس علیای انتخابی از جمله اهداف همیشگی حزب لیبرال دموکرات بوده که با عضویت این حزب کوچک در دولت ائتلافی، در دستور کار دولت قرار گرفته است.

در برنامه دولت در این دوره قانونگذاری، مقابله با جرایم و تقویت نهادهای امنیتی نیز پیش بینی شده است.

مطالب مرتبط