ترکیه: طارق هاشمی را تحویل نمی دهیم

طارق هاشمی حق نشر عکس AFP
Image caption آقای هاشمی از سوی اینترپل تحت تعقیب است

معاون نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که طارق هاشمی، معاون فراری رئیس جمهور عراق به پلیس بین الملل (اینترپل) تحویل داده نخواهد شد.

آقای هاشمی که از دیروز به اتهام دست داشتن در عملیات تروریستی تحت تعقیب بین المللی قرار گرفته، در استانبول به سر می برد و نخست وزیر ترکیه دیروز گفت که وی برای معالجه در این کشور به سر می برد و پس از پایان درمان به عراق بازخواهد گشت.

اما امروز معاونش، بکر بوزداغ گفت که ترکیه کسانی را که به آنان کمک می کرده است تحویل نخواهد داد.

آقای بوزداغ گفت: "اینکه نام کسی بین افراد تحت تعقیب اینترپل باشد البته مهم است. ما هم از دولت عراق خواسته هایی داریم. آنجا هم کسانی که در عملیات تروریستی دست دارند و به اقداماتی علیه کشور ما دست زده اند هستند که ما آنها را می خواهیم اما تا امروز از دولت عراق پاسخی دریافت نکرده ایم".

طارق هاشمی که بلندپایه ترین شخصیت سیاسی عرب سنی مذهب در عراق به شمار می رود، متهم است که در ترور شش قاضی عراقی و شماری دیگر از عملیات تروریستی دست داشته اما خودش این اتهامات را رد می کند و آنها را ساخته و پرداخته نوری مالکی، نخست وزیر عراق و متحدان سیاسی اش برای حذف وی از صحنه سیاسی می داند.

اما اینکه نهادی بین المللی چون اینترپل که یکصد و نود دولت جهان در آن عضویت دارند بر اساس این اتهامات، برای آقای هاشمی حکم بازداشت صادر می کند می تواند مقبولیت موضع نوری مالکی در طرح اتهام علیه طارق هاشمی را تقویت کند.

آقای هاشمی گفته که علیه حکم بازداشت صادره از اینترپل، به محاکم بین المللی اعتراض خواهد کرد.

با این حال محاکمه او قرار است به صورت غیابی از فردا (پنجشنبه) در بغداد آغاز شود.

مطالب مرتبط