هشت ساکن ختلان، پیاده عازم حج شدند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption زایران در آغاز سفر حج، مقبره میر سید علی همدانی را در کولاب زیارت کردند

هشت نفر از ساکنان ناحیه همدانی ولایت ختلان، تصمیم گرفته‌اند پای پیاده زیارت حج را انجام بدهند.

سفر آن‌ها از روز سه‌شنبه‌ ۸ مه شروع شده و آن‌ها می‌خواهند در طول یک سال به مکه و مدینه، اماکین مقدس مسلمانان، رفته و پس از زیارت باز هم با پای پیاده به وطن برگردند.

این افراد قبل از آغاز سفر حج از ناحیه همدانی، پیاده به شهر کولاب رفته و مزار میر سیدعلی همدانی، عارف معروف قرن ۱۴ میلادی، معروف به حضرت امیرجان، را که از پیوندان حضرت علی‌، داماد پیامبر اسلام، دانسته می‌شود، زیارت کردند.

در جریان سفر، آن‌ها همچنین تصمیم دارند از طریق بندر "پنج پایان" وارد افغانستان شده و مزار احمدشاه مسعود، رهبر فقید مجاهدین افغانستان را نیز زیارت کنند.

سالمندترین عضو این گروه زایرین ۶۵ ساله و جوان‌ترینشان ۲۱ ساله است.

حاجی عبدالعزیز رجب‌اف با تخلص "حاجی پیاده"، ورزشگر کهنه‌کار که شش سال پیش از طریق روسیه پیاده به حج رفته بود، می‌گوید که سفر نخستش در سال ۲۰۰۵ یک سال و هفت ماه ادامه‌ داشته، اما وی با توجه به این که راه را بلد است، اطمینان می‌دهد که این سفر حدود یک سال طول خواهد کشید.

یکی از سبب‌های طول کشیدن سفر قبلی‌اش، به گفته او، مشکلاتی بوده است که سرویس امنیت فدرال روسیه برای او ایجاد کرده است. آقای رجب‌اف در مرز چچن به ظن مجاهد بودن مدتی از سوی مأموران امنیتی روس بازداشت شده است.

آقای رجب‌اف می‌گوید: "خط سفر امسال ما از تاجیکستان آغاز شده و از طریق افغانستان، پاکستان، ایران، عراق به عربستان سعودی می‌رسد و با همین راه به تاجیکستان بر می‌گردیم. تصمیم داریم که در آستانه عید قربان که میانه‌های ماه اکتبر امسال خواهد بود، خود را به مکه برسانیم و حج کرده و تا آخرهای ماه آوریل به تاجیکستان برگردیم."

عبدالرحیم مهدی‌اف، یکی از زایران که ۶۵ سال دارد، تصمیم پیاده به حج رفتن را به آن خاطر گرفته است که به این منوال در پیشگاه خداوند "ارج و برکات" یابد و ثواب بیشتری بگیرد.

او می‌گوید: "خداوند در این گونه عمل‌ها بندگانش را قوت می‌دهد. در این بین جهانگردی و دیدن دنیا نیز خیلی مفید است."

سید حامد عصااف، یک روحانی محلی و داننده قرآن، می‌گوید: "حج رفتن، یعنی زیارت کعبه نمودن، برای مسلمانان در حال توانایی فرض کرده شده است. اما خداوند در هیچ مورد به پیاده حج کردگان امتیازی نداده است."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عبدالرحیم مهدی‌اف: "خداوند بندگانش را قوت می‌دهد، جهانگردی و دیدن دنیا نیز مفید است"

آقای عصااف می‌گوید که در زمان پیامبر و هزار و چند سال بعد از آن، مردم پیاده به زیارت کعبه می‌رفتند: "ولی نباید فراموش کرد که آن زمان مردم از نعمت‌های خداوند، مثل خودرو و هواپیما بی‌بهره بودند، تا رنج راه را سبک سازند. چون الحال خداوند این امکانات را به ما داده است، چرا از آن روی گردانیم و جان خود را در عذاب ‌افکنیم."

زین‌الدین دولت‌اف، مسئول امور جوانان، ورزش و سیاحی منطقه کولاب که به تهیه اسناد زایران مساعدت کرده است، از اقدام پیاده به حج رفتن این گروه استقبال کرد.

وی می‌گوید: "پیاده حج رفتن این گروه را هم ثوابش بیشتر است و هم خراجاتش کمتر. زمان این اقدام با قانون تاجیکستان 'در باره تنظیم رسم و آیین‌ها' مطابق است. به این خاطر، ما از این اقدام حمایت کرده و به نفرانی که چنین تصمیم می‌گیرند، کوشش می‌کنیم امتیازها بدهیم."

در تاجیکستان جهانگردان خارجی که با دوچرخه‌هایشان سفر می‌کنند، زیاد به نظر می‌رسند. اما این هشت زایر از ناحیه همدانی از دوچرخه‌سواری نیز صرف نظر کرده‌اند.

پیاده به حج رفتن گروه زایران در دوران استقلال تاجیکستان زیاد سابقه ندارد و صاحب‌نظران می‌گویند که اگر این گروه موفق شود، بعید نیست که علاقه‌مندان بیشتری در آینده به اماکین مقدس اسلامی پیاده سفر کنند.