کمک بانک جهانی برای ۲۰۰ هزار ساکن ختلان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بیش از چهل درصد جمعیت تاجیکستان به آب آشامیدنی دسترسی ندارد

هیئت مدیره بانک جهانی، برای تأمین آب آشامیدنی در پنج شهر و ناحیه ولایت ختلان، حدود ۱۲ میلیون دلار اضافی اختصاص داده است.

فعلاً بانک جهانی در این مناطق اجرای طرحی را برای دسترسی ساکنان به آب آشامیدنی روی دست گرفته و تخصیص مبالغ اضافی برای تقویت ظرفیت کارخانه‌های آب و فاضلاب ضروری بوده است.

همچنین، این نهاد مالی بین‌المللی تصمیم گرفته است که برای رفع عواقب سیل‌آب‌های بهار سال جاری، به تاجیکستان دو میلیون دلار کمک بلاعوض ارائه کند.

در بیانیه‌ای که بانک جهانی انتشار داد، گفته می‌شود که تصمیم تخصیص این مبلغ در جلسه هیئت مدیره این نهاد روز سه‌شنبه‌ ۸ مه گرفته شده است.

منابع بانک جهانی می‌گویند که با استفاده از این مبلغ دسترسی ۲۰۰ هزار ساکن شهرهای قرغان‌تپه، کولاب، نواحی دنغره، فرخار و واسیع به آب آشامیدنی تأمین می‌شود.

گفته می‌شود که این کمک مالی برای توسعه امکانات دولت تاجیکستان برای بهبود بخشیدن به شرایط زندگی و بهداشت ساکنان کشور مساعدت خواهد کرد.

در کنار دسترسی به آب آشامیدنی، سامانه‌های فاضلاب در این مناطق نیز تجدید و بازسازی خواهند شد.

مارشا اولیو، نماینده بانک جهانی در تاجیکستان، گفته است که این نهاد مالی بین‌المللی به بهبود وضع دسترسی مردم تاجیک به آب آشامیدنی و تقویت ظرفیت کارخانه‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند، توجهی ویژه دارد.

به این دلیل، با درخواست دولت تاجیکستان در چارچوب این برنامه در دو شهر ذکرشده ظرفیت کارخانه‌های آب‌رسانی، فاضلاب و زباله تقویت داده می‌شوند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حالا در تاجیکستان ۱۵ برنامه تأمین دسترسی ساکنان به آب تازه مورد اجرا قرار گرفته‌اند

ضمناً، بانک جهانی در تاجیکستان اجرای طرح مشابهی را برای تقویت ظرفیت کارخانه‌های آب و فاضلاب در قرغان تپه، کولاب، استروشن، وحدت، غرم، کان‌بادام، دنغره و واسیع به مبلغ حدود ۳۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده است که باید تا ماه اوت سال جاری انجام یابد.

کارشناسان بانک جهانی ادعا دارند که نتایج مقدماتی اجرای این طرح در این هشت منطقه تاجیکستان حاکی از آن است که تعداد ساکنانی که به آب آشامیدنی دسترسی پیدا کرده‌اند، ۱۴۶ درصد افزایش یافته است.

همچنین، گفته می‌شود که دسترسی ساکنان این مناطق به آب آشامیدنی تا به ۲۰ ساعت در شبانه‌روز رسیده و میزان مصرف آب تا به ۳۱ درصد کاهش یافته است.

این در حالیست که هر چند حدود ۶۰ درصد ذخایر آب منطقه از تاجیکستان منشاء می‌گیرد، ولی بیش از ۴۰ درصد جمعیت بیش از ۷٫۵ میلیون نفری این کشور به آب آشامیدنی دسترسی ندارند.

دولت تاجیکستان می‌گوید که در ظرف پنج سال اخیر حدود یک میلیون نفر از جمعیت کشور به آب تازه دسترسی پیدا کرده‌اند و این روند ادامه‌ دارد.

فعلاً در تاجیکستان با سرمایه کشورهای کمک‌رسان و سازمان‌های بین‌المللی بیش از ۱۵ طرح تأمین آب آشامیدنی به ساکنان کشور مورد اجرا قرار گرفته‌اند.

صاحب‌نظران می‌گویند که برای کاهش ۵۰ درصدی تعداد ساکنانی که به آب تازه دسترسی ندارند، تاجیکستان به یک میلیارد دلار نیاز دارد.