طرح گواهی سلامت روانی پیش از ازدواج برای مردان در پرو

حق نشر عکس non
Image caption شهرداری‌های مختلف در پرو گفته اند حاضرند قبل از ثبت ازدواج مدنی از مردان گواهی سلامت روانی مطالبه کنند

وزارت امور عمومی پرو تخمین زده است که از سال ۲۰۰۹ تا کنون در آن کشور ۳۸۵ زن صرفا به دلیل زن بودن با خشونت کشته شده اند.

به موجب این آمار، نزدیک به هفتاد درصد از این موارد به دست همسران و یا همسران سابق اتفاق افتاده است.

مشکل در پرو آن قدر حاد است که شهرداری‌های مختلف در آن کشور گفته اند که حاضرند قبل از ثبت ازدواج مدنی از مردان گواهی سلامت روانی مطالبه کنند.

این طرح که توسط دبیرخانه ملی جوانان پرو مطرح شده است از مردان می‌خواهد قبل از ازدواج مورد ارزیابی روانی قرار گیرند.

این ارزیابی قادر خواهد بود تمایلات به خشونت و یا دیگر مشکلات روانی را که ممکن است زندگی مشترک را با خطر مواجه کنند، از پیش نمایان کند.

میبل مجلان، عضو کالج روانشناسان لیما، گفته است که اجرا شدن این طرح به تقویت نهاد ازدواج و جلوگیری از کشته شدن زنان کمک می کند.

اما کلاریسا اوکانیا، روانشناس شاغل در سازمان زنان دموس موافق این طرح نیست و می گوید که خشونت علیه زنان ربطی به نارسایی های روانی ندارد بلکه به رفتارهای "جنسگرایانه" مردان مربوط است.

با این حال، دبیرخانه ملی جوانان بر موضع خود پافشاری می کند و می گوید که مجمع شهرداری‌های پرو هم با اجرای این طرح موافقت کرده است.

موافقت شهرداری‌ها از این لحاظ اهمیت دارد که در پرو کارکنان شهرداری‌ها هستند که قانونی بودن ازدواج را گواهی می کنند.

رنه گالارتا از دبیرخانه ملی جوانان، می گوید که گواهی سلامت روانی مانع مردان برای ازدواج نخواهد شد. او می گوید هر کس که مشکلات روانی دارد می تواند خودش را درمان کند و بعد ازدواج کند.

اما سازمان زنان دموس می گوید این روش غلط است. کلاریسا اوکانیا می گوید مسئله اصلی، مسئله ترویج ذهنیت "خانواده سالم" نیست.

او می گوید نسبت دادن خشونت به بیماری‌ها و نارسایی های روانی سبب می شود که توجه جامعه از مشکل اساسی، یعنی ساختارهای سنتی موجود که به خشونت و تفوق مردان مشروعیت می دهند، منحرف شود.

مطالب مرتبط