برگزاری انتخابات پارلمانی در الجزایر

انتخابات الجزایر حق نشر عکس Reuters
Image caption انتظار می‌رود میزان مشارکت در انتخابات امروز الجزایر پائین باشد

مردم الجزایر امروز برای انتخاب نمایندگان مجلس جدید این کشور پای صندوق‌های رای رفته‌اند.

دولت تحت حمایت نظامیان این کشور وعده داده که شفاف‌ترین انتخابات چند دهه گذشته را برگزار کند.

چندین حزب و گروه سیاسی جدید در این انتخابات شرکت می‌کنند اما خبرنگار بی بی سی در الجزیره، پایتخت الجزایر می‌گوید انتظار می‌رود میزان مشارکت در این انتخابات پائین باشد.

او می‌گوید دلیل این امر این است که مردم وقتی مشاهده می‌کنند رای آنها، اوضاع را تغییر نمی‌دهد، از رای دادن خودداری می‌کنند.

الجزایر تحت تاثیر ناآرامی‌های سیاسی که سال پیش شمال آفریقا را فرا گرفت، واقع نشد و عمدتا از آن مصون ماند.

تحلیلگران می‌گویند این کشور هنوز از آسیب‌های ناشی از جنگ داخلی دهه نود میلادی بهبود نیافته است.

تلاش‌ برای ایجاد تغییرات سیاسی در آن سال‌ها به دلیل دخالت نظامیان ناکام ماند و به سرخوردگی مردم انجامید و انتظار می‌رود بسیاری از ۲۱.۶ میلیون نفر واجد رای دادن در این انتخابات، به خصوص جوانان از آن دوری گزینند.

دولت این کشور هم اکنون تحت فشارهای زیادی برای اصلاحات قرار دارد.

دولت الجزایر در اقدامی کم سابقه از پانصد ناظر خارجی برای نظارت بر این انتخابات دعوت کرده است اما شرایطی را بر آنها تحمیل کرده است.

این ناظران از اتحادیه اروپا، اتحادیه آفریقا، و سایر گروه‌ها و سازمان‌ها هستند و دولت الجزایر گفته است که نمی‌توانند به فهرست ملی انتخاباتی دسترسی داشته باشند.

وزارت امور خارجه الجزایر نیز به این ناظران هشدار داده که بی‌طرف باشند تا به اعتبار آنها لطمه‌ای وارد نشود.

عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس‌جمهوری الجزایر برای جلوگیری از روی دادن اتفاقاتی مشابه "بهار عربی" در کشور خود اجازه تاسیس ۲۳ حزب سیاسی جدید را صادر کرد و تعداد نمایندگان مجلس جدید را به ۴۶۲ نفر افزایش داد.

شعار رسمی انتخابات امروز که در آگهی‌های تلویزیون دولتی به طور مرتب پخش می‌شود، "الجزایر بهار ماست" می‌باشد.

احمد اویحیی، نخست وزیر الجزایر روز شنبه بهار عربی را "فاجعه" خواند.

او در یک گردهمایی انتخاباتی گفت: "ما احتیاج به درس از خارجی‌ها نداریم، بهار ما الجزایری بوده، انقلابمان در اول نوامبر ۱۹۵۴."

طبق اعلام وزارت کشور الجزایر، ۲۵۸-- کاندیدا در انتخابات حضور دارند که دو برابر تعداد افراد نامزد شده در انتخابات سراسری سال ۲۰۰۷ است.

کلوئه آرنولد، خبرنگار بی بی سی در الجزیره می‌گوید بسیاری از مردم الجزایر بر این باورند که حتی در صورت تغییر در ترکیب مجلس فعلی، این نهاد تنها قوانینی را به تصویب خواهد رساند که رئیس جمهوری خواهان آنهاست.

انتظار می‌رود بیشتر آرای انتخابات امروز را دو حزب تشکیل دهنده دولت ائتلافی، یعنی جبهه آزادیبخش ملی و حزب تجمع برای دموکراسی و ائتلافی از سه حزب اسلامگرا به دست بیاورند.

ائتلاف اسلامگراها که ائتلاف سبز نام گرفته، شامل جنبش نهضت، جنبش جامعه‌ای برای صلح و جنبش ملی اصلاح است.

مطالب مرتبط