فعالیت‌های صلیب سرخ در پاکستان متوقف می‌شود

خلیل دیل، امدادگر بریتانیایی حق نشر عکس Reuters
Image caption جسد گردن زده خلیل دیل، پرستار بریتانیایی ۲۹ آوریل امسال در شهر کویته پیدا شد

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، به دنبال کشته شدن یکی از امدادگران خود، بخش اعظمی از فعالیت‌هایش را در پاکستان به حالت تعلیق در آورده است.

صلیب سرخ می‌گوید به دنبال به گروگان گرفتن و گردن زدن خلیل دیل، امدادگر بریتانیایی این سازمان در شهر کویته، این تصمیم را گرفته است.

اوائل این هفته، گروهی از سازمان‌های بین‌المللی امدادی اعلام کردند که به دنبال افزایش حملات به کارکنانشان در پاکستان، در حال بررسی اوضاع و شرایط برای تصمیم‌گیری در مورد ادامه فعالیت‌های خود هستند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ عمده فعالیت‌های خود در دو شهر پیشاور و کراچی را متوقف کرده است.

جسد گردن زده خلیل دیل، پرستار بریتانیایی ۲۹ آوریل امسال پیدا شد. او دو ماه قبل‌تر به گروگان گرفته شده بود.

ژاک دی مایو، رئیس بخش عملیات آسیای جنوبی صلیب سرخ گفته است حملات اخیر علیه این نهاد، باعث شده تا سازمان، تهدیدها علیه کارکنان خود را ارزیابی کند.

پل کاستلا، رئیس نمایندگی صلیب سرخ در پاکستان نیز گفته است که این سازمان در هفته‌های آتی، تصمیم خود در مورد آینده حضور صلیب سرخ در پاکستان را اعلام خواهد کرد.

صلیب سرخ فعالیت‌های امدادی خود در استان بلوچستان در جنوب غربی این کشور را به طور کامل متوقف کرده است.

در یادداشتی که کنار جسد آقای دیل در کویته، مرکز این استان پیدا شد، این سازمان به دلیل عدم پرداخت خونبهای خلیل دیل، مقصر دانسته شده بود.

"مجمع کمک‌های انساندوستانه پاکستان" که مرکب از پنجاه سازمان خیریه است، اعلام کرده که از سال ۲۰۰۹ به این سو، ۱۹ امدادگر در پاکستان کشته شده‌اند.

پاکستان به کمک سازمان‌های خارجی متکی است و صلیب سرح بین‌الملل از سال ۱۹۴۷ در این کشور فعالیت کرده است.

اوائل هفته جاری، ویدئویی از وارن واینشتاین، گروگان آمریکایی در وبسایت‌های اسلامگرا منتشر شد که در آن از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خواسته بود تا به درخواست‌های گروگان‌گیران عمل کند.

آقای واینشتاین که ۷۰ سال دارد، کارشناس در زمینه فعالیت‌های امدادی است و اوت سال پیش در لاهور توسط مردان مسلح ربوده شد.

مطالب مرتبط