چرا ایالات‌متحده 'جنگ تمام عیار' علیه اسلام را آموزش می‌داده است؟

یکی از مقامات ارشد نظامی آمریکا محتوای دوره آموزشی یکی از رده بالاترین مدارس نظامی این کشور درباره اسلام را محکوم کرده و "به کلی ناشایست" خوانده است.

در ابتدا وبسایت "وایرد" (wired) این ماجرا را منعکس کرد؛ ماجرایی مبهوت‌کننده که باید هم ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکارا عصبانی کند.

در این دوره آموزشی به افسران گفته می‌شد که چیزی به اسم اسلام میانه‌رو وجود ندارد و آنان باید این مذهب را به چشم دشمنشان بنگرند.

این دوره مدافع "جنگ تمام عیار" علیه همه جهان اسلام، از جمله حمله اتمی احتمالی به شهرهای مقدس مسلمانان یعنی مکه و مدینه، و نابود کردن جمعیت مسلمان، حتی افراد غیر نظامی بود.

پنتاگون صحت آنچه را از این دوره بر روی اینترنت آمده است تایید می‌کند.

'چیزی غریب'

تا جایی که به نظر من می‌رسد اینها تخیلات و تمرینی برای گسترش مرزهای اندیشه نیستند. بلکه واقعا همان چیزهایی هستند که افسر آموزش‌دهنده به آنها باور دارد.

به معنای دیگر: چرندیات دیوانه‌واری که حتی برای وبلاگ‌نویس‌های تندرو و پرت دنیای مجازی هم مایه شرمندگی هستند.

پس جای تعجبی نیست که ژنرال دمپسی درباره آنچه در مدارس نظامی آمریکا پیرامون مذهب تدریس می‌شود تحقیقی کامل ترتیب داده است.

این دوره که افسران ارشد به طور داوطلبانه در آن شرکت می‌کردند به مدت یک سال در کالج ستاد مشترک ارتش، در نولفورک ویرجینیا تدریس می‌شده است.

ژنرال دمپسی آن را "مغایر ارزش‌های آمریکایی آزادی مذهب و به رسمیت شناختن چند فرهنگی" و "به کلی ناشایست و از منظر آکادمیک نامسئولانه" خوانده است.

ماجرا یک ماه پیش و با شکایت یکی از شرکت‌کنندگان دوره روشن شد. هم اکنون تحقیقی در جریان است تا معلوم شود چه طور محتوای آن تایید و در برنامه درسی گنجانده شده است.

یک سرهنگ از تدریس منع شده اما هنوز از کار برکنار نشده است. پنتاگون امیدوار است که تا پایان این ماه گزارش کاملی در این باره منتشر کند.

چیزی که مبهوت‌کننده است این است که چه طور آن همه فرمانده و سرهنگ و ستوان باید ساکت در چنان کلاسی بنشینند و هیچ کدامشان احساس نکند باید به کسی اطلاع داد چیزی غریب در جریان است.

مطالب مرتبط