تلاش رهبر حزب سوسیالیست یونان برای تشکیل دولت ائتلافی شکست خورد

حق نشر عکس Getty
Image caption با عدم توافق احزاب یونانی به تشکیل دولت اعتلافی، ممکن است رییس جمهور باری دیگر دستور به برگزاری انتخابات عمومی بدهد

مقام های رسمی به بی بی سی گفته اند که تلاش‌های اوانگلوس ونیزلوس، رهبر حزب سوسیالیست یونان برای تشکیل دولت ائتلافی راه به جایی نبرده و او حکم خود را به رئیس جمهور بازگرداننده است.

آقای ونیزلوس، سومین رهبر حزبی در یونان است که از روز یکشنبه برای تشکیل دولتی ائتلافی برای مقابله با بحران بدهی های آن کشور، با احزاب دیگر وارد مذاکره شده بود.

در انتخابات عمومی روز یکشنبه هیچ حزبی نتوانست اکثریت آرا را به دست آورد و بدین ترتیب، احزاب اصلی برای تشکیل دولت، ناچار به تشکیل ائتلاف با دیگر احزاب با گرایش‌های متفاوت هستند.

اکنون که مذاکرات آقای ونیزلوس برای تشکیل دولت ائتلافی به نتیجه نرسده، اگر رییس جمهور یونان نتواند احزاب مختلف را به ائتلاف تشویق کند یک بار دیگر فراخوان انتخابات عمومی خواهد داد.

بزرگترین برنده در انتخابات یکشنبه گذشته، حزب چپگرای سیریزا بود که صراحتا می گوید در صورت کسب قدرت، برنامه ریاضت اقتصادی تحمیل شده توسط اتحادیه اروپا را دنبال نخواهد کرد.

اقتصاد یونان در سال گذشته دچار انقباضی معادل ۶.۹ در صد بود و انتظار می رود آن کشور در سال جاری نیز گرفتار ۴.۷ در صد انقباض اقتصادی شود.

عدم اطمینان از وضعیت یونان، دیگر کشورهای عضو حوزه یورو را با تهدید اقتصادی مواجه کرده است.

اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول از یونان خواسته اند که ماه آینده با کاهش مجدد بودجه به میزان ۱۴.۵ میلیارد یورو، برنامه های ریاضتی را تشدید بخشد. آنها در عوض گفته اند که ۲۴۰ میلیارد یورو به آن کشور وام خواهند داد تا دولت بخشی از قرضهایش را بازپرداخت کند و بتواند در حوزه یورو باقی بماند.

مقامات آلمانی به یونانی ها هشدار داده اند که برنامه ریاضت اقتصادی را به طور کامل اجرا کند و می گویند که حتی اگر یونان از حوزه یورو خارج شود، این واحد پولی مشترک، همچنان در میان ۱۶ کشور دیگر حوزه یورو پایدار خواهد ماند.

مطالب مرتبط