تلاش رئیس جمهور یونان برای تشکیل دولت اضطراری

حق نشر عکس Reuters
Image caption در صورتی که تلاش رئیس جمهور یونان با شکست مواجه شود، مجددا انتخابات عمومی در آن کشور برگزار خواهد شد

کارلوس پاپولیاس، رئیس جمهور یونان، در تلاش است برای تشکیل یک دولت اضطراری، مذاکراتی را با رهبران احزاب مختلف آغاز کند.

این اقدام از سوی آقای پاپولیاس در حالی صورت می گیرد که حزب اصلی سوسیالیست های یونان به عنوان سومین حزب یونان در تشکیل دولتی ائتلافی موفق نبود.

در صورتی که تلاش های رئیس جمهور یونان در متقاعد کردن احزاب به تشکیل دولتی اضطراری با شکست روبرو شود، احتمالا این کشور در ماه آینده شاهد برگزاری انتخاباتی دیگر خواهد بود.

خبرنگار بی بی سی در آتن می گوید با توجه به این که سیاستمداران یونانی در مورد برنامه ریاضت اقتصادی با هم اختلاف نظر دارند، این احتمال وجود دارد که درخواست رئیس جمهور مورد توجه رهبران احزاب قرار نگیرد.

از آن جایی که در انتخابات عمومی یکشنبه هفته گذشته، ۶ مه، هیچ یک از احزاب یونان نتوانست اکثریت آرا را به دست آورد، در نتیجه احزاب اصلی برای تشکیل دولت ناچار به تشکیل ائتلاف با دیگر احزاب دارای گرایش های متفاوت هستند.

اوانگلوس ونیزلوس، رهبر حزب اصلی سوسیالیست ها که تلاش هایش برای تشکیل دولت ائتلافی با شکست مواجه شد، گفته است که امروز، شنبه ۱۲ مه، با رئیس جمهور یونان دیدار خواهد کرد.

اقای ونیزلوس پیشتر با رهبر حزب راستگرای "دموکراسی جدید " مذاکراتی داشت، اما این حزب نتوانست برای تشکیل دولت ائتلافی و کسب اکثریت در پارلمان، حزب سومی را پیدا کند.

این در حالی است که حزب "دموکراسی جدید" هم که قصد داشت اوایل هفته جاری دولتی ائتلافی تشکیل دهد، در جلب نظر حزب چپگرای سیریزا ناکام ماند.

رد طرح ریاضت اقتصادی

بزرگترین برنده در انتخابات، حزب چپگرای سیریزا بود که صراحتا می گوید در صورت کسب قدرت، برنامه ریاضت اقتصادی تحمیل شده توسط اتحادیه اروپا را دنبال نخواهد کرد.

رهبر این حزب گفته است که او به هر ائتلافی که بخواهد برنامه ریاضت اقتصادی را اجرایی کند، نخواهد پیوست.

در همین حال اولی رن، کمیسر اروپا در امور مالی گفته است که یونان باید به تعهداتش در مورد برنامه ریاضت اقتصادی آن کشور پایبند باشد.

اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول از یونان خواسته اند که ماه آینده با کاهش مجدد بودجه به میزان ۱۴.۵ میلیارد یورو، برنامه های ریاضتی را تشدید بخشد. آنها در عوض گفته اند که ۲۴۰ میلیارد یورو به یونان وام خواهند داد تا دولت بخشی از قرضهایش را بازپرداخت کند و بتواند در حوزه یورو باقی بماند.

مقامات آلمانی به یونانی ها هشدار داده اند که برنامه ریاضت اقتصادی را به طور کامل اجرا کند و می گویند که حتی اگر یونان از حوزه یورو خارج شود، این واحد پولی مشترک، همچنان در میان ۱۶ کشور دیگر حوزه یورو پایدار خواهد ماند.

مطالب مرتبط