یک گروه اسلامگرا، مسئولیت انفجارهای دمشق را به عهده گرفت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

گروه اسلامگرای نصرت که گفته می شود وابسته به القاعده است در ویدئویی که در اینترنت منتشر کرده، مسئولیت بمب گذاری‌های روز پنج شنبه ۲۱ اردیبهشت (۱۰ مه) در دمشق، پایتخت سوریه را به عهده گرفته است.

در این ویدئو، این گروه گفته است که این بمبگذاری ها در پاسخ به حملات نیروهای وفاداربه دولت سوریه علیه غیرنظامیان صورت گرفت.

در جریان انفجارهای روز پنج شنبه که در نزدیکی یک ساختمان اطلاعات نظامیان در ساعات شلوغ روز اتفاق افتاد، دست کم ۵۵ نفر کشته شدند.

مقامات سوری "تروریست های مورد حمایت خارجیان" را مسئول این حملات دانسته‌اند.

از زمان آغاز درگیری ها در ۱۴ ماه پیش، حملات روز پنجشنبه یکی از پرتلفات ترین حملات به پایتخت بوده است.

وزرات کشور سوریه اعلام کرد که بمبگذاران بیش از هزار کیلوگرم مواد منفجره را در دو اتومبیل جاسازی کرده بودند و دو بمبگذار انتحاری آنها را به سوی ساختمانها راندند.

انفجارها، به ساختمان ده طبقه اطلاعات نظامی سوریه آسیب زد. گزارش شده کسانی که در این ساختمان کار می کردند در سرکوب اعتراض های سوریه نقش داشته اند.

خبرنگار بی بی سی در منطقه می گوید جبهه نصرت درجریان حمله مرگبار دیگری که در ماه ژانویه در سوریه رخ داد، بیانیه مشابهی منتشر کرده و مسئولیت آن حادثه را برعهده گرفت.

به گفته خبرنگار بی بی سی با توجه به این که منشا و هویت "جبهه نصرت برای دفاع از شام" نامشخص است، بررسی صحت و سقم این ادعا امری غیرممکن است.

حق نشر عکس AP
Image caption گفته شده این انفجارها به ساختمان ده طبقه اطلاعات نظامی سوریه آسیب زده است

فعالان مخالف دولت، حکومت بشار اسد را متهم کرده‌اند که با ایجاد چنین انفجارهایی در صدد بی اعتبار کردن مخالفان است.

به رغم حضور ناظران سازمان ملل در سوریه برای نظارت بر روند آتش بس در آن کشور، خشونت ها همچنان در نقاط مختلف ادامه دارند.

سازمان ملل برآورد کرده که از زمان آغاز درگیری ها در سوریه در سال گذشته تاکنون دست کم ۹۰۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند.

مطالب مرتبط