میانجی گری رییس جمهوری یونان برای تشکیل دولت ائتلافی

حق نشر عکس AP
Image caption تحلیل گران می گویند بعید است تلاش رییس جمهوری یونان به نتیجه برسد چرا که اختلاف احزاب بر سر کمک های اضطراری بسیار زیاد است.

کارلوس پاپولیاس، رییس جمهوری یونان با رهبران احزاب اصلی این کشور که در تشکیل دولت ائتلافی ناکام مانده اند دیدار می کند.

هیچ یک از سه حزب میانه روی "دموکراسی نو"، حزب چپ افراطی "سیریزا" و حزب سوسیالیست "پاسوک" نتوانستند ائتلافی تشکیل بدهند که اکثریت ۳۰۰ کرسی پارلمان این کشور را از آن خود کند.

در صورت شکست این آخرین تلاش باید انتخاباتی مجدد در یونان برگزار شود.

رای دهندگان یونان در انتخابات پارلمانی یکشنبه گذشته از احزاب اصلی این کشور به نشانه مخالفت با تدابیر ریاضتی در مقابل کمک های اضطراری اتحادیه اروپا به احزاب اصلی این کشور پشت کردند.

آنگونه که نظرسنجی ها نشان می دهد حزب چپ گرای سیریزا که مخالف تدابیر ریاضتی در مقابل کمک های اضطراری است از بقیه احزاب شانس بیشتری خواهد داشت.

انتظار می رود مذاکران دو تا سه روز طول بکشد اگرچه عملا می توانند تا روز پنج شنبه که روز افتتاح پارلمان است ادامه پیدا کند.

مقامات بانک های مرکزی اروپا به اظهار نظر علنی درباره احتمال خروج یونان از منطقه یورو پرداخته اند.

رییس بانک مرکزی آلمان گفته تصمیم با یونانی هاست با این وجود اگر آنها نتوانند به تعهدات خود در زمان کمک اضطراری اتحادیه به این کشور عمل کند، از ادامه این کمک ها بی نصیب خواهند ماند.

رییس بانک مرکزی جمهوری ایرلند نیز گفته خروج یونان از منطقه یورو ضرر به بار می آورد اما برای واحد پولی یورو مرگبار نخواهد بود.

روز شنبه "ینس ویدمن" رییس بانک مرکزی گفت نتیجه عمل نکردن یونان به تعهداتش از میان رفتن اساس کمک های تازه خواهد بود.

احتمال آن می رود که یونان بدون کمک های اقتصادی از پرداخت وام های خود بازبماند.

روز شنبه روزنامه لیبرال "کترمینی" یونان با اشاره به واحد پولی سابق این کشور هشدار داد که یونان "تنها یک نفس" با فاجعه فاصله دارد.

"پر یانسون" معاون بانک مرکزی سوئد روز جمعه به خبرگزاری بلومبرگ گفته بود روسای بانک های مرکزی اروپا درحال گفتگو درباره خروج احتمالی یونان از منطقه یورو و نحوه مقابله با تبعات آن هستند.

او گفت بعید می داند که این اتفاق روندی بدون دردسر و پیچیدگی باشد.

"پاتریک هوناهون" رییس بانک مرکزی ایرلند نیز روز شنبه در کنفرانسی در استونی گفت: "خروج از منطقه یورو در قانون و پیمان نامه ها پیش بینی نشده اما رخ دادن اتفاقاتی که در پیمان نامه ها مطرح نشده اند هم کاملا ممکن و از لحاظ فنی قابل مدیریت و کنترل است."

او افزود: "این اتفاق به اعتماد به نفس منطقه یورو ضربه می زند بنابراین تا وقتی که وضع به حالت عادی بازگردد به پیچیدگی کار می افزاید. اتفاق مرگباری نیست اما رخ دادنش چندان هم دلپذیر نیست."

"اولی رن" کمیسار اقتصادی و پولی اتحادیه اروپا در همین کنفرانس گفت " اتحادیه اروپا در حال حاضر نسبت به دو سال پیش برای خروج یونان آمادگی بیشتری دارد."

به گزارش بلومبرگ آقای رن گفت: "هنوز هم معتقدم یونان می تواند در منطقه یورو بماند و راهی برای اجرای تعهداتش پیدا کند". وی افزود یونان با خروج از منطقه یورو بیش از اتحادیه اروپا آسیب خواهد دید.