مقامات بانک های مرکزی اتحادیه اروپا در فکر خروج یونان از منطقه یورو

در حالی که رهبران یونان برای تشکیل دولت در این کشور با مشکل روبرو شده اند مقامات بانک های مرکزی اروپا به اظهار نظر علنی درباره احتمال خروج یونان از منطقه یورو پرداخته اند.

رییس بانک مرکزی آلمان گفته تصمیم با یونانی هاست با این وجود اگر آنها نتوانند به تعهدات خود در زمان کمک اضطراری اتحادیه به این کشور عمل کند، از ادامه این کمک ها بی نصیب خواهند ماند.

رییس بانک مرکزی جمهوری ایرلند نیز گفته خروج یونان از منطقه یورو ضرر به بار می آورد اما برای واحد پولی یورو مرگبار نخواهد بود.

قرار است روز یکشنبه یونان برای آخرین بار برای تشکیل دولت تازه تلاش کند.

در پی ناکامی احزاب این کشور در تشکیل یک ائتلاف از طریق مذاکره، روز یکشنبه کارلوس پاپولیاس، رییس جمهوری یونان با رهبران این احزاب ملاقات می کند.

رای دهندگان یونان در انتخابات پارلمانی یکشنبه گذشته از احزاب اصلی این کشور به نشانه مخالفت با تدابیر ریاضتی در مقابل کمک های اضطراری اتحادیه اروپا به احزاب اصلی این کشور پشت کردند.

اگر دولت در یونان تشکیل نشود، باید انتخابات تازه ای برگزار شود و آنگونه که نظرسنجی ها نشان می دهد حزب چپ گرای سیریزا که مخالف کمک های اضطراری است از بقیه احزاب شانس بیشتری خواهد داشت.

روز شنبه "ینس ویدمن" رییس بانک مرکزی گفت نتیجه عمل نکردن یونان به تعهداتش از میان رفتن اساس کمک های تازه خواهد بود.

احتمال آن می رود که یونان بدون کمک های اقتصادی از پرداخت وام های خود بازبماند.

روز شنبه روزنامه لیبرال "کترمینی" یونان با اشاره به واحد پولی سابق این کشور هشدار داد که یونان "تنها یک نفس" با فاجعه فاصله دارد.

"پر یانسون" معاون بانک مرکزی سوئد روز جمعه به خبرگزاری بلومبرگ گفته بود روسای بانک های مرکزی اروپا درحال گفتگو درباره خروج احتمالی یونان از منطقه یورو و نحوه مقابله با تبعات آن هستند.

او گفت بعید می داند که این اتفاق روندی بدون دردسر و پیچیدگی باشد.

"پاتریک هوناهون" رییس بانک مرکزی ایرلند نیز روز شنبه در کنفرانسی در استونی گفت: "خروج از منطقه یورو در قانون و پیمان نامه ها پیش بینی نشده اما رخ دادن اتفاقاتی که در پیمان نامه ها مطرح نشده اند هم کاملا ممکن و از لحاظ فنی قابل مدیریت و کنترل است."

او افزود: "این اتفاق به اعتماد به نفس منطقه یورو ضربه می زند بنابراین تا وقتی که وضع به حالت عادی بازگردد به پیچیدگی کار می افزاید. اتفاق مرگباری نیست اما رخ دادنش چندان هم دلپذیر نیست."

"اولی رن" کمیسار اقتصادی و پولی اتحادیه اروپا در همین کنفرانس گفت " اتحادیه اروپا در حال حاضر نسبت به دو سال پیش برای خروج یونان آمادگی بیشتری دارد."

به گزارش بلومبرگ آقای رن گفت: "هنوز هم معتقدم یونان می تواند در منطقه یورو بماند و راهی برای اجرای تعهداتش پیدا کند". وی افزود یونان با خروج از منطقه یورو بیش از اتحادیه اروپا آسیب خواهد دید.

"جان بورنوس" سخنگوی حزب چب گرای سیریزای یونان به بی بی سی گفت حزبش خواهان ماندن در منطقه یوروست اما حاضر به پذیرش تدابیر ریاضتی سختی که توسط آنگلا مرکل صدراعظم آلمان بر یونان تحمیل شده نیست.

به گفته وی: "مردم یونان برای بازپرداخت بهره بالا و ثروتمند تر کردن نظام خصوصی بانک های اروپا و یونان رنج می کشند."

آقای بورنوس گفت: "پیشنهاد ما ماندن یونان در منطقه یوروست. آنها نه می خواهند و نه جراتش را دارند که یونان را از این منطقه خارج کنند."

در پی آنکه بزرگترین احزاب یونان، حزب میانه روی "دموکراسی نو"، حزب چپ افراطی "سیریزا" و حزب سوسیالیست "پاسوک" نتوانستند دولت تشکیل بدهند، رهبران آنها برای ملاقات با رییس جمهوری این کشور در روز یکشنبه فراخوانده شده اند.

رییس جمهوری یونان در عین حال با احزاب حاشیه ای یونان از جمله حزب راست افراطی و ضد مهاجرت "صبح طلایی" نیز ملاقات خواهد کرد.

تحلیل گران می گویند بعید است تلاش رییس جمهوری به نتیجه برسد چرا که اختلاف احزاب بر سر کمک های اضطراری بسیار زیاد است.

رهبر حزب سیریزا روز جمعه گفت نمی تواند به ائتلافی بپیوندد که به دنبال اجرای توافقات مربوط به کمک های اضطراری است.

به گفته او "مردم یونان با رای خود تدابیر ریاضتی را رد کرده اند و هیچ دولتی حق ندارد این تدابیر را برای اجرای توافق کمک های اضطراری عملی کند."