مذاکرات احزاب تاجیکستان برای پیش‌بری نامزد یگانه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مسعود صابراو در پی جناحسازی رهبر حزب دیموکرات تاجیکستان انتخاب شد

به گفته مسعود صابراف، رهبر حزب دمکرات تاجیکستان، احزاب سیاسی مخالف "ایدئولوژیک فعلی" برای پیش‌بری نامزد یگانه در انتخابات سال ۲۰۱۳ مذاکرات را آغاز کرده‌اند.

رهبر دمکرات‌های تاجیک می‌گوید که حتی در صورت موفق نشدن این مذاکرات، حزب دمکرات با نامزد خود در انتخابات آتی ریاست جمهوری در تاجیکستان شرکت خواهد کرد.

مسعود صابراف روز دوشنبه ۱۴ می به بی‌بی‌سی گفت که مذاکرات برای پیشبری نامزد یگانه قبلاً آغاز شده و این روند ادامه‌ دارد. وی از ارائه اسامی احزابی که شامل این مذاکرات هستند، خودداری کرد.

آقای صابراف افزود که حزب دمکرات تاجیکستان پیشنهاد کرده است که "احزاب سیاسی مخالف ایدئولوژی فعلی" باید یک انجمن مشترک قبل از انتخاباتی برگزار کنند.

وی افزود: "در این انجمن باید از میان نامزدهای مختلف شخص ارزنده‌ای انتخاب شود و در صورت حاصل شدن توافق، احزاب مخالف دست‌جمعانه باید از این نامزد پشتبانی کنند."

ضمناً، در گذشته نیز احزاب سیاسی مخالف تاجیکستان برای پیشنهاد نامزد یگانه اقداماتی ناموفق انجام داده بودند.

در پاسخ به این سؤال که آیا چنین اقدام واقعی خواهد بود یا خیر، آقای صابراف گفت که حتی در صورت عدم توافق، حزب دمکرات تاجیکستان با نامزد خود در انتخابات آینده ریاست جمهوری شرکت خواهد کرد.

به گفته مسعود صابراف، دمکرات‌های تاجیک، سال آینده انجمن قبل از انتخاباتی جانبداران خود را دعوت و نامزدی را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری انتخاب می‌کنند.

هرچند، به گفته آقای صابراف، دمکرات‌های تاجیک به برگزاری انتخابات شفاف و منصفانه ریاست جمهوری در تاجیکستان چندان اعتماد ندارند.

وی گفت: "ما دیگر به این وعده‌های حکومت باور نداریم و از احزاب دیگر کشور نیز دعوت می‌کنیم، که فریفته وعده‌های دولت برای برگزار انتخابات شفاف نشوند. ولی جانبداران حزب دمکرات در روند انتخابات برای تأمین شفافیت تلاش خواهند کرد."

این در حالیست که اخیراً سازمان جدیدی با نام جنبش ملی تاجیکستان برای برگزاری انتخابات شفاف در سال ۲۰۱۳ اسناد خود را برای ثبت نام به وزارت دادگستری کشور ارائه کرد.

در بیانیه این سازمان که در اوایل سال جاری منتشر شد، تأکید شده بود که این سازمان هدف دارد در هماهنگی با گروه‌های سیاسی دیگر، نامزدی یگانه برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان در سال ۲۰۱۳ را معرفی کند.

در همین حال حکمت‌الله سیف‌الله‌زاده، عضو شورای سیاسی حزب نهضت اسلام تاجیکستان، از روند مذاکرات احزاب سیاسی کشور برای پیشنهاد نامزد یگانه در انتخابات سال آینده اظهار بی اطلاعی کرد.

ضمناً، در گذشته، آقای سیف‌الله‌زاده گفته بود که طبق راهبورد این حزب، آن‌ها از شرکت در انتخابات هرگز دست نمی‌کشند و یا آن را هرگز تحریم نمی‌کنند.

وی گفته بود: "ولی، در شرایط فعلی سیاسی، ما بر این نظریم که شرکت با نامزد خود در انتخابات آینده ریاست جمهوری معنی ندارد. ولی اعضای حزب در انتخابات به عنوان انتخاب‌کننده و یا اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی شرکت خواهند کرد."

در همین حال، مسئولان حزب حاکم خلق دمکرات تاجیکستان، تدارکات برای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۳ را آغاز کرده است. عثمان صالح، مسئول بخش اطلاعاتی این حزب، می‌گوید که هیئت رهبری حزب خلق دمکرات در صدد است مجدداً امامعلی رحمان را در این انتخابات نامزد کند.

بدین منظور حزب خلق دمکرات مشغول افزایش شمار اعضای حزب از حساب اعضای جدید است. کسب رأی مهاجران کاری تاجیک در خارج از کشور جزء دیگر تدارکات انتخاباتی حزب خلق دمکرات عنوان می‌شود.

شادی شبدال‌اف، رئیس حزب کمونیست تاجیکستان در صحبت با بی‌بی‌سی گفت که برای روی دست گرفتن تدارکات انتخاباتی فرصت زیاد است و "پیش از پاده چنگ برداشتن کار خوبی نیست."

رحمت‌الله‌ زایراف، رهبر حزب ملی سوسیال دمکرات تاجیکستان، در گذشته از مردم و احزاب سیاسی دعوت کرده بود که از شرکت در "هر گونه انتخاباتی که در کشور برگزار می‌شود،" خودداری کنند.

مطالب مرتبط