یونان تشکیل دولت جدید را بار دیگر به همه پرسی می‌گذارد

حق نشر عکس r
Image caption آخرین دور مذاکرات رهبران احزاب اصلی بدون دستیابی به نتیجه ای امروز پایان یافت

در پی شکست تلاش های انجام شده برای تشکیل دولتی ائتلافی در یونان، قرار است انتخاباتی تازه در آن کشور برگزار شود.

گفته شده خبر اعلام رسمی برگزاری انتخابات جدید روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه (۱۶مه) اعلام می شود.

دور نهایی مذاکره بین رهبران احزاب مختلف برای تشکیل دولت ائتلافی، امروز صبح (سه شنبه) بدون دستیابی به توافق به پایان رسید.

اونجلوس ونیزلوس، رهبر حزب سوسیالیست، پس از نشست امروز به خبرنگاران گفت: "متاسفانه یونان به سمت برگزاری انتخابات دیگری پیش می رود."

انتظار می رود رئیس جمهور یونان روز چهارشنبه در نشستی با حضوررهبران احزاب اصلی آن کشور، دولت موقت را انتخاب کند.

گفته شده انتخابات جدید در دهم یا هفدهم ماه ژوئن برگزار خواهد شد.

مهم ترین اختلاف میان احزاب بر سر توافقنامه مربوط به وامهای اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول به این کشور می شود. این توافقنامه برنامه ریاضت اقتصادی شدیدی را بر یونان تحمیل می کند.

پانوس کامنوس، رهبر حزب راستگرای "یونانیان مستقل" گفته است: " احزاب طرفدار کمک های بین المللی، دولتی را ترجیح می دهند که بیش از گذشته مردم یونان را آزار دهد. آنها پیشنهادی را ارائه داده اند که به دلیل غیرقابل انعطاف بودن، برای ما قابل پذیرش نیست."

رهبران کشورهای اروپایی می گویند در صورتی که یونان توافق در مورد کمک به آن کشور را رد کند، آنها هر گونه سرمایه گذاری در یونان را رد می کنند.

بن بست در صحنه سیاسی یونان پس از آن اتفاق افتاد که هیچ یک از احزاب اصلی آن کشور نتوانستند در انتخابات پارلمانی اخیر اکثریت آرا را به دست آورند. مردم یونان در انتخابات پارلمانی اخیر به نشانه مخالفت با تدابیر ریاضتی در مقابل کمک های اضطراری اتحادیه اروپا به احزاب اصلی آن کشور پشت کردند.

پس از آن کارلوس پاپولیاس، رئیس جمهوری یونان، طی چند روز مذاکراتی را با هدف دستیابی به توافقی با رهبران اصلی این کشور برای تشکیل دولتی ائتلافی انجام داد.

اما درنهایت این مذاکرات بدون دستیابی به نتیجه ای پایان یافت.

مطالب مرتبط