واکنش ناتو به گزارش دیده‌بان حقوق بشر در باره مرگ غیرنظامیان در لیبی

حق نشر عکس AP
Image caption ناتو می گوید که عملیات نظامی در لیبی با رعایت تمام جوانب و دقت کامل انجام شده است

انتشار گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر درباره حمله های هوایی سال گذشته نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در لیبی و کشتار غیرنظامیان توسط آنها، با واکنش ناتو روبرو شده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه (۱۴ مه) با انتشار گزارشی از مقامات ناتو خواسته بود که درباره مرگ غیرنظامیان در جریان حمله های هوایی سال گذشته نیروهای تحت امر آن سازمان در لیبی تحقیقات کاملی انجام دهد.

این نهاد حقوق بشری در گزارش خود گفته بود که حد اقل ۷۲ غیرنظامی در این حملات کشته شدند و ناتو باید مسئولیت آن کشتارها را برعهده بگیرد.

اما اوانا لانجسکو، سخنگوی ناتو در واکنش به این گزارش گفته است که "این عملیات رزمی با رعایت تمام جوانب و دقت بی سابقه انجام شد."

سخنگوی ناتو همچنین گفت که ناتو "هر کاری را که لازم باشد برای به حداقل رساندن خطر برای غیرنظامیان انجام می دهد."

اما افزود که: "در یک عملیات پیچیده نظامی، خطر را هرگز نمی توان به صفر برسانیم."

جنگنده های آمریکا، بریتانیا و فرانسه هدایت اکثر ۹،۶۵۸ عملیات سال گذشته را که با هدف حمله به نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی، رهبر لیبی انجام شده بود، را برعهده داشتند.

هدف از حملات هوایی سال گذشته در لیبی حمایت از غیرنظامیان عنوان شده بود، بنابراین تعداد غیرنظامیان کشته شده در این عملیات، همچنان موضوعی جدی است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارش خود اعلام کرد که جزئیات مدارک مربوط به ادعاهایی را که درباره مرگ غیرنظامیان در هشت حمله جداگانه نیروهای ناتو مطرح شده را بررسی کرده است.

در یک مورد بمباران لیبی، با انفجار اولین بمب ۱۴ نفر کشته شدند و چند لحظه بعد با انفجار دومین بمب ۱۸ نفر دیگر که برای کمک به قربانیان بمب قبلی رفته بودند، جان خود را از دست دادند.

فرد آبراهام، نویسنده این گزارش به بی بی سی گفته است ناتو از تائید مرگ این کشته ها خودداری کرده و به خانواده های آنها غرامتی ارائه نکرده است.

در ماه مارس نیز سازمان عفو بین‌الملل، یک سازمان دیگر فعال در زمینه حقوق بشر، گفته بود که مرگ ۵۵ غیرنظامی، از جمله ۱۶ کودک و ۱۴ زن را که بر اثر حمله‌های هوایی در لیبی جان خود را از دست داده‌اند، ثبت کرده است.

عفو بین‌الملل "ناتوانی" ناتو در انجام تحقیقات کامل درباره مرگ این افراد را "به شدت ناامیدکننده" توصیف کرده است.

مطالب مرتبط