بحرین به 'دخالت' نمایندگان مجلس ایران اعتراض کرد

به روز شده:  14:36 گرينويچ - چهارشنبه 16 مه 2012 - 27 اردیبهشت 1391

وزارت امور خارجه بحرین اظهارات علی لاریجانی و حسینعلی شهریاری را "دخالت فاحش در امور داخلی" و "نقض شدید حاکمیت" خود توصیف کرده است

وزارت خارجه بحرین در اعتراض به سخنان اخیر علی لاریجانی رئیس و حسینعلی شهریاری نماینده مجلس هشتم در انتقاد از طرح نزدیکی سیاسی این کشور حوزه خلیج فارس با عربستان سعودی، کاردار ایران در منامه را احضار کرد.

وزارت خارجه بحرین همچنین سه شنبه ۲۶ اردیبهشت (۱۵ مه) با صدور بیانیه ای اظهارات این دو نماینده مجلس را "دخالت فاحش در امور داخلی" و "نقض شدید حاکمیت" خود توصیف کرده است.

حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان، در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس، با تاکید بر اینکه بحرین تا سال ۱۳۴۰ استانی از ایران بوده گفت: "اگر قرار است اتفاقی در بحرین بیفتد، بحرین حق جمهوری اسلامی ایران است، نه عربستان."

در پی گفته های نماینده زاهدان، علی لاریجانی طرح دولت های بحرین و عربستان برای نزدیکی سیاسی را "بدوی" خواند و تاکید کرد: "بحرین لقمه‌ای نیست که به راحتی از حلقوم عربستان پایین برود."

در بیانیه وزارت امور خارجه بحرین، اظهارات نمایندگان مجلس ایران ناقض منشور سازمان ملل متحد و سازمان کنفرانس اسلامی توصیف شده از مسئولان ایرانی خواسته شده تا چنین اظهار نظرهایی را متوقف کنند.

مقام های عربستان سعودی و بحرین اخیرا از طرحی برای هماهنگی سیاسی و امنیتی این دو کشور و در سطح کلی تر، کشورهای عضور شورای همکاری خلیج (فارس) سخن گفته اند.

هنوز به صورت مشخص معلوم نیست که این طرح به چه شکل است و کشورها در چارچوب آن چطور عمل خواهند کرد. اما یک مقام بحرینی در این خصوص اعلام کرده که آنها به دنبال تاسیس تشکیلاتی همچون اتحادیه اروپا هستند.

"در صورت پیگیری جدی موضوع الحاق بحرین به خاک عربستان، جمهوری اسلامی ایران به صورت جدی موضوع بازگشت بحرین به خاک ایران را پیگیری کند"

محمدکریم عابدی عضو كميسيون امنيت ملی و سياست خارجی

وزیر اطلاع رسانی بحرین، گفته است که در این پیوند سیاسی هر کشور حق حاکمیت خود را خواهد داشت، اما آنها در تصمیم گیری ها درباره روابط خارجی، امنیتی، نظامی و اقتصادی با هم متحد خواهند بود.

در واکنش به اعلام این تصمیم، علاوه بر اظهار نظرهای علی لاریجانی و حسینعلی شهریاری، ۱۹۰ نماینده مجلس ایران دو روز پیش با صدور بیانیه ای تصمیم جدید مسئولان بحرین و عربستان را به شدت محکوم کردند.

فراخوان راهپیمایی در مورد بحرین

در یک واکنش جداگانه، امروز شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در ایران از شرکت کنندگان در مراسم نماز جمعه این هفته در شهرهای مختلف خواسته است در اعتراض به "طرح آمریکایی الحاق بحرین به عربستان سعودی" به راهپیمایی بپردازند.

همچنین، دیروز سایت محافظه کار رجانیوز، اظهارات محمدکریم عابدی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس را انتشار داده که پیشنهاد کرده است "در صورت پیگیری جدی موضوع الحاق بحرین به خاک عربستان، جمهوری اسلامی ایران به صورت جدی موضوع بازگشت بحرین به خاک ایران را پیگیری کند".

وی با پیشنهاد برگزاری همه پرسی در مورد آینده بحرین، افزوده است: "قطعا آنها [مردم بحرین] بازگشت به وطن اصلی خود را در برنامه خواهند داشت و آن جایی جز جمهوری اسلامی ایران نخواهد بود."

"امروز شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در ایران از شرکت کنندگان در مراسم نماز جمعه این هفته در شهرهای مختلف خواسته است در اعتراض به 'طرح آمریکایی الحاق بحرین به عربستان سعودی' به راهپیمایی بپردازند"

جزیره بحرین تا حدود دویست سال پیش تحت تسلط ایران بود، اما رفته رفته با قدرت گرفتن حکام عرب محلی و کم توجهی پادشاه قاجار، یک حکومت عربی پیدا کرد که طی دهه های اخیر به عربستان سعودی متمایل بوده است.

در اواخر دهه ۱۳۴۰ خورشیدی، پیش از خروج نظامی بریتانیا از خلیج فارس، محمدرضا پهلوی، پادشاه ایران با این استدلال که بحرین ۱۵۰ سال است عملا مستقل از ایران اداره شده، به مداخله سازمان ملل برای تعیین تکلیف بحرین رضایت داد.

دبیرکل وقت سازمان ملل، با انتصاب و اعزام نماینده ویژه ای به بحرین و انجام نظری خواهی محدودی از ساکنان بحرین، اعلام کرد که ساکنان این جزیره در خلیج فارس خواهان استقلال از ایران هستند. به این ترتیب بحرین پیش از خروج کامل نظامی بریتانیا از خلیج فارس، رسما از ایران مستقل شد.

ایرانی تباران - که پیروان هر دو مذهب شیعه و سنی در میان آنان وجود دارند، بخش قابل توجهی از جمعیت بحرین را تشکیل می دهند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.