قتل عام سربرنیتسا در محاکمه فرمانده نظامی صربهای بوسنی

Image caption ژنرال راتکو ملادیچ متهم به جنایات جنگی از جمله قتل عام و نسل کشی مسلمانان در بوسنی است

دادستانان در دومین روز محاکمه راتکو ملادیچ، فرمانده نظامی سابق صربهای بوسنی، برخی جزییات قتل عام ۸۰۰۰ نفر از مسلمانان در شهر سربرنیتسا را تشریح کرده اند.

ژنرال ملادیچ به یازده مورد جنایت در جریان جنگ بوسنی در سالهای ۹۵ - ۱۹۹۲ متهم است، از جمله نسل کشی.

دادستانان گفته اند که جنایات ارتکاب یافته در سربرنیتسا هرگز مورد تردید نبوده اند و بنابراین توجه آنها بر مسوولیت کیفری شخصی راتکو ملادیچ خواهد بود.

آنها می گویند ارتش صربهای بوسنی یک ارتش "غیر قابل کنترل" نبوده است و زنرال ملادیچ راسا عملیات آنها را فرماندهی می کرده است.

ویدیوهایی در دادگاه نمایش داده شد که نشان می داد مسلمانان قبل از ورود صربها به شهر و قتل عام مردان و پسران، چگونه به مقر سازمان ملل متحد پناه برده بودند و این که ملادیچ چگونه مقابل دوربینها گفت که شهر را به صربها "هدیه" می کند.

پیتر مککلاسکی، یکی از دادستانان، گفته است که ماجرای سربرنیتسا "یک نسل کشی بوسنیایی ها بوده که هرگز نباید فراموش شود."

علاوه بر قتل عام سربرنیتسا، یک اتهام دیگر ملادیچ در خصوص محاصره ۴۴ ماهه سارایوو، پایتخت بوسنی است که در آن بیش از ۱۰،۰۰۰ نفر در آتش توپخانه صربها کشته شدند.

ملادیچ که تا کنون حاضر نشده به سئوالات دادگاه در مورد اتهاماتش پاسخ دهد، در جلسه امروز دادگاه نیز صرفا شنونده بود.

او به مدت ۱۵ سال به صورت مخفیانه زندگی می کرده تا سرانجام در ماه مه سال گذشته دستگیر و به لاهه فرستاده شد.

ملادیچ در همان زندانی که رادوان کاراجیچ، رهبر سیاسی سابق صرب های بوسنی در آن به سر می برد، در انتظار محاکمه بوده است. کاراجیچ در سال ۲۰۰۸ دستگیر شد و با اتهاماتی شبیه اتهامات ژنرال ملادیچ، تاکنون نیمی از محاکمه خود را طی کرده است.

مطالب مرتبط