رفع اختلافات بر سر ترمینال نو فرودگاه شهر دوشنبه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سفیر فرانسه می‌گوید که هیچ مهلتی برای پایان حضور نظامیان فرانسوی در فرودگاه دوشنبه تعیین نشده است

سفیر فرانسه در تاجیکستان می‌گوید که اختلاف نظرها در مورد ساختمان پایانه جدید فرودگاه دوشنبه رفع شده است.

آنری زیپه دوفابیانی روز پنج‌شنبه‌ ۱۷ مه، به بی‌بی‌سی گفت که فرانسه در صدد است در همکاری با دولت تاجیکستان ساختمان این پایانه را بزودی انجام دهد.

آقای فابیانی نخواست جزئیات اختلاف نظر بین تاجیکستان و فرانسه در مورد این طرح را که قبلاً مطرح شده بود، افشا کند، ولی گفت که "دیگر در این زمینه مشکلی وجود ندارد."

این در حالیست که در ماه فوریه سال جاری آقای فابیانی در دیدار با عاقل عاقل‌او، نخست‌وزیر تاجیکستان، گفته بود که فرانسه شرکت جدیدی را برای ساختمان این پایانه انتخاب کرده و امور ساختمانی به زودی آغاز می‌شود.

طبق توافق دو کشور، در سال ۲۰۰۸ شرکت فرانسوی "سافیمو" مسئول اجرای این طرح انتخاب شده بود. حالا این مسئولیت به دوش شرکت "ونسی" گذاشته شده است.

بر اساس توافق میان دولت فرانسه و تاجیکستان، قرار بود هزینه اصلی این طرح، یعنی ۲۷ میلیون یورو را فرانسه پرداخت کند. سهم تاجیکستان ۷ میلیون یورو مقرر شده بود.

ولی سال گذشته فرانسه از تعویق در امور ساختمانی این پایانه به دلیل افزایش هزینه این طرح خبر داد. فرانسوی‌ها ظاهراً می‌خواستند که مبلغ اضافی را تاجیکستان بپردازد. هم اکنون روشن نیست که این مشکل به چه ترتیب حل شده است.

ضمن امضای توافقنامه در مورد ساختمان این پایانه، اعلام شده بود که فرانسه تا ماه سپتامبر سال ۲۰۱۱ امور ساختمانی را انجام می‌دهد. ولی تا حال تنها قطعه زمین برای امور ساختمانی این پایانه آماده شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ساختمان پایانه جدید فرودگاه دوشنبه می‌بایست در پاییز سال ۲۰۱۱ انجام شود

دولت فرانسه تصمیم گرفته بود که با توجه به حضور نظامیانش در فرودگاه شهر دوشنبه، در ساختمان این پایانه سرمایه‌گذاری کند.

در چارچوب همکاری‌های تاجیکستان با ائتلاف بین‌المللی مبارزه با تروریسم در افغانستان از سال ۲۰۰۱ به این سو تعدادی از نیروهای فرانسوی در فرودگاه شهر دوشنبه مستقر هستند.

این نیروها که از بیش از ۱۰۰ نظامی با چند فروند هواپیمای نظامی باربر عبارتند، انتقال مواد و مهمات جنگی به نیروهای ناتو در افغانستان را به عهده دارند.

آنری زیپه دوفابیانی در پاسخ به این سؤال که شرایط حضور نظامی کشورش در تاجیکستان از چه قرار است، گفت که طبق توافقات دو کشور، هیچ مهلتی برای پایان حضور نظامیان فرانسوی در تاجیکستان در نظر گرفته نشده است.

به گفته وی، ادامه‌ حضور نظامیان فرانسوی در تاجیکستان به برنامه خروج نیروهای فرانسوی از افغانستان بستگی دارد که باید هفته آینده در همایش ناتو در شهر شیکاگوی آمریکا بررسی شود.

ضمناً، رئیس جمهور تازه‌انتخاب فرانسه، فرانسوا اولاند، ضمن مبارزات انتخاباتی‌اش اعلام کرده بود که نیروهای کشورش را یک سال قبل از موعد از افغانستان بیرون خواهد کشید.

اما آقای فابیانی می‌گوید که رئیس جمهور فرانسه تازه زمام امور را در دست گرفته و هنوز هیچ تصمیم مشخصی در این زمینه نگرفته است: "فکر می‌کنم، این موضوع نیز در همایش شیکاگو مورد بررسی قرار خواهد گرفت."

آنری زیپه دوفابیانی همچنین گفت که سفارت فرانسه در تاجیکستان مسئولیت روابط ناتو با دولت تاجیکستان را به عهده گرفته و همه همکاری‌های بین دوشنبه و این سازمان توسط فرانسه هماهنگ می‌شود.

وی خبر داد که ناتو برای توسعه روابط با کشورهای آسیای مرکزی "مسئول ویژه‌ای" را برگماشته و انتظار می‌رود به زودی این نماینده ناتو به تاجیکستان سفر کند.