کاهش حقوق مقام های دولتی فرانسه

کاهش حقوق در کابينه جديد حق نشر عکس AP
Image caption حقوق مقامهای دولتی فرانسه ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت

دولت جدید فرانسه اولین ملاقات با کابینه جدید را برگزار و اعلام کرده است که حقوق مقام های دولتی این کشور از جمله فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری، ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت.

قرار است حقوق ماهانه آقای اولاند از ۲۱۳۰۰ یورو به ۱۴۹۱۰ یورو کاهش یابد.

این تصمیم با رویکرد نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری پیشین فرانسه که در زمان ورود به دولت حقوق خود را افزایش داد، مغایرت چشمگیری دارد.

اما حزب مخالف "همبستگی برای جنبشی مردمی" (یو ام پی) عقیده دارد دولت جدید ۱۴ وزیر بیشتر از کابینه اول آقای سارکوزی دارد.

ژان فرانسوا کوپ دبیر کل این حزب گفت که کاهش حقوق حقیقت را پنهان نمی کند.

او گفت: "دولت فرانسوا اولاند خرج زیادی دارد. نه تنها ۱۴ وزیر بیشتر از کابینه قبلی دارد بلکه دهها کارمند هم بیشتر استخدام کرده است."

کاهش حقوق مقام های فرانسوی اولین قدم دولت ژان مارک ارو، نخست وزیر فرانسه است. قدم بعدی جلوگیری از تضاد منافع است.

دولت جدید فرانسه زمانی تشکیل شده است که حوزه یورو با شرایط سخت اقتصادی دست و پنجه نرم می کند و اتحادیه اروپا اعلام کرده است که برای مقابله با مشکلات اقتصادی قصد دارد سیاستش را تغییر دهد.

پیر موسکویچی، وزیر دارایی فرانسه روشن کرده است که فرانسه خواهان مذاکره مجدد در مورد پیمان مالی اتحادیه اروپا در زمینه انضباط بدهی است.

مشکلات اقتصادی حوزه اروپا در راس برنامه آقای اولاند قرار دارد تا جایی که او روز پنجشنبه از طریق کنفرانس ویدیویی با رهبران آلمان، بریتانیا، ایتالیا و اتحادیه اروپا تماس گرفت.

آلمان و فرانسه دو اقتصاد برتر حوزه یورو هستند. این دو کشور برای دادن وام های بیشتر به یونان، این کشور را وادار به اتخاذ سیاست های ریاضتی کرده بودند.

اسپانیا هم رسما روز پنجشنبه وارد رکود اقتصادی شد.

مطالب مرتبط