میهمانان ضیافت ناهار ملکه بریتانیا جنجال برانگیز شدند

پادشاه بحرین (چپ) و پادشاه سوازیلند حق نشر عکس a
Image caption پادشاه بحرین به نقض حقوق بشر و پادشاه سوازیلند به ولخرجی و ثروت اندوزی متهم شده اند

دعوت از برخی از پادشاهان و شخصیت های سلطنتی جهان به ضیافت ناهار ملکه بریتانیا انتقاداتی را به همراه آورده است.

به عنوان بخشی از مراسم جشن های شصتمین سالگرد سلطنت الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، روز جمعه، ۲۹ اردیبهشت (۱۸ مه)، میهمانی ناهاری با حضور شماری از پادشاهان کنونی و سابق جهان در کاخ باکینگهام در لندن برگزار می شود اما حضور بعضی از آنان به خصوص پادشاهان بحرین و سوازیلند باعث اعتراض گروه های مدافع حقوق بشر شده است.

مدافعان حقوق بشر در بحرین گفته اند برخورد دولت این کشور با معترضان به منزله بی اعتنایی به خواست های دموکراتیک مردم و نقض موازین حقوق بشر است و پادشاه بحرین در راس حکومتی قرار دارد که به نقض حقوق بشر متهم است.

پیتر تاچل، یکی از فعالان بریتانیایی حقوق بشر، در گفتگو با بی بی سی دعوت از پادشاه بحرین به ضیافت ملکه بریتانیا را مورد انتقاد قرار داده و گفته است که ملکه "سلاطین مستبد را به شرکت در جشن سالگرد سلطنت خود فرا خوانده است."

وی دعوت از پادشاه بحرین را "بی تدبیری آشکار" خوانده و افزوده است که این اقدام نشان خواهد داد که "ملکه بریتانیا با ارزش های بشردوستانه اکثر مردم کشورش آشنا نیست."

به گفته این فعال حقوق بشر، "دعوت از مستبدانی با دستان آلوده به خون باعث تخفیف نهاد سلطنت و مخدوش شدن جشن های سالگرد سلطنت ملکه می شود."

در مقابل، وزارت خارجه گفته است که دعوت از پادشاه بحرین لزوما به معنی تایید سیاست های دولت آن کشور نیست و افزوده است که در حال حاضر، دولت بریتانیا مذاکرات صریحی را در باره موضوعات مختلف با مقامات بحرینی دنبال می کند.

سخنگوی وزارت خارجه افزوده است که دولت بریتانیا در زمینه رعایت حقوق بشر، اصلاحاتی را که در بحرین به اجرا گذاشته شده مورد حمایت قرار داده و خواستار ادامه و گسترش این اصلاحات است و از دولت بحرین هم خواسته است تا پیشنهادهای کمیسیون مستقل اصلاحات را به طور کامل به اجرا بگذارد.

حق نشر عکس Downing
Image caption وزارت خارجه بریتانیا از "مذاکرات صریح و جامع" با مقامات بحرینی خبر داده است

اشاره سخنگوی وزارت خارجه به کمیسیون مستقل بین المللی است که سال گذشته به دستور پادشاه بحرین برای رسیدگی به اتهامات نقض حقوق بشر در آن کشور تشکیل شد و پیشنهادهایی را برای پاسخگویی دولت به مطالبات معترضان ارائه داد.

وزارت خارجه بریتانیا افزوده است که یکی از پیشنهادهای کمیسیون مستقل تحقیق "رسیدگی و مجازات کسانی است که مرتکب نقض حقوق بشر در بحرین شده اند."

با اینهمه، برخورد دولت بحرین با اعتراضات سیاسی در آن کشور همچنان مورد انتقاد شدید فعالان سیاسی در بریتانیا قرار داشته است و از جمله روز پنجشنبه، دنیس مک شین، معاون سابق وزارت خارجه بریتانیا، دولت بحرین را به "ارتکاب اقداماتی خوفناک علیه مردم" متهم کرد.

وی افزود که تمامی ملت ها باید بتوانند در انتخاباتی آزاد و بدون هیچگونه محدودیت شرکت کنند و نظرات خود در مورد حکومت هایشان را هم با آزادی کامل و بدون ترس از بازداشت، محاکمه، شکنجه و اعدام بیان دارند.

وی در انتقاد از برخی از دعوت شدگان به ضیافت ملکه، گفت که وزارت خارجه باید از ملکه بریتانیا حفاظت کند "نه اینکه او را در وضعیتی قرار دهد که مجبور باشد با یک فرد مستبد ناهار بخورد."

ضیافت جنجالی

سال گذشته، ولیعهد بحرین به میهانی عروسی نوه ملکه بریتانیا دعوت شده بود اما در این مراسم حضور نیافت. اکنون گزارش شده که پادشاه و ملکه آن کشور دعوت به ضیافت ناهار ملکه را پذیرفته اند.

علاوه بر پادشاه بحرین، دعوت از مسواتی دوم، پادشاه سوازیلند به ضیافت ناهار ملکه نیز باعث انتقاد شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption منتقدان پادشاه سوازیلند از ملکه خواسته اند تا او را به تغییر روش خود ترغیب کند

روز چهارشنبه این هفته، گروهی از معترضان سوازیلندی ساکن لندن در برابر هتل ساووی، محل اقامت پادشاه، دست به اعتراض زدند و او را به ولخرجی و هدر دادن بودجه دولت متهم کردند.

به گفته آنان، در حالیکه مردم سوازیلند با دشواری های اقتصادی و فقر دست به گریبان هستند، مسواتی دوم به ثروت اندوزی و زندگی تجملاتی مشغول است.

معترضان گفتند که در نامه ای به ملکه بریتانیا، از او خواسته اند تا از نفوذ خود بر پادشاه سوازیلند برای ترغیب او به تغییر روش زندگی استفاده کند.

سوازیلند کشوری کوچک در جنوب آفریقا و با آفریقای جنوبی و موزامبیک همسایه است و جمعیت آن به حدود یک میلیون و یکصد هزار نفر می رسد.

در مراسم ضیافت روز جمعه، شخصیت های سلطنتی کویت و عربستان سعودی نیز حضور دارند و عفو بین الملل، از سازمان های مدافع حقوق بشر، با صدور بیانیه ای موارد نقض حقوق بشر در عربستان سعودی را بر شمرد و دولت آن کشور را به برخورد خشونت آمیز با منتقدان و معترضان متهم کرد.

همین سازمان در بیانیه ای در مورد کویت، گفته است که دولت کویت مجوز یک روزنامه را به حالت تعلیق درآورده و مدیر مسئول آن را به اتهام تحریک و تشویش افکار عمومی تحت پیگرد قرار داده است.

تعدادی از میهمانان ضیافت ناهار ملکه در ضیافت شام چارلز، ولیعهد بریتانیا، و همسرش نیز حضور خواهند داشت.

حق نشر عکس Getty
Image caption ملکه اسپانیا به خاطر اختلاف ارضی کشورش با بریتانیا دعوت ملکه را رد کرد

در حالیکه حضور برخی از میهمانان سلطنتی با انتقاداتی مواجه شده، روز گذشته اعلام شد که ملکه اسپانیا به دلیل اختلاف ارضی با بریتانیا بر سر شبه جزیره جبل الطارق این دعوت را نپذیرفته است.

در فهرستی که کاخ باکینگهام از حاضران در ضیافت ناهار ملکه منتشر کرده، علاوه بر رهبران تاجدار شماری از کشورها، نام تعدادی از پادشاهان و اعضای خاندان های سلطنتی سابق نیز دیده می شود.

امپراتور و امپراتریس ژاپن، پادشاه و ملکه بحرین، امیر قطر و همسرش، پادشاه و ملکه بلژیک، پادشاه و ملکه برونئی، پادشاه و ملکه سوئد، ملکه دانمارک و همسرش، پادشاه و ملکه اردن، شیخ ناصر محمد الجابر از کویت، پادشاه و ملکه لسوتو، پادشاه و ملکه تونگا، پادشاه و ملکه مالزی از جمله سلاطین و شخصیت های سلطنتی "شاغل" هستند.

در کنار آنان، پادشاهان سابق بلغارستان، یونان و یوگسلاوی نیز به این ضیافت دعوت شده اند.

دربار بریتانیا عموما در مسایل سیاسی درگیر نمی شود و منابع کاخ باکینگهام گفته اند که از اظهار نظر پیرامون ابعاد مختلف ضیافت ناهار ملکه معذورند.

مطالب مرتبط