دغدغه های بازپرداخت وام های دانشجویی در آمریکا

دانشجویان آمریکایی
Image caption بدهی دانشجویان در آمریکا برای اولین بار بیش از کل بدهی کارت های اعتباری در این کشور شده است

میزان قرض های دانشجویی در آمریکا، به هزار میلیارد دلار رسید. مبلغی که برای اولین بار بیشتر از کل بدهی کارت های اعتباری آمریکایی ها است، چیزی که اغلب بیشترین بدهی را برای آنها به همراه دارد. برخی می گویند تحصیلات عالی در این کشور به سمتی می رود که فقط قشری خاص از پس هزینه های آن بر می آیند.

اواخر فصل بهار در آمریکا، زمان جشن های فارغ التحصیلی است. دانشجویان با لباس های رنگارنگ، کلاه‌ های چهار گوش خود را به آسمان پرتاب می کنند، و با شادی آماده ورود به بازار کار می شوند.

همزمان، نزدیک ۱.۵ میلیون دانشجوی جویای کار به دنبال رویای خود خواهند رفت. در بازار کاری که فرصت شغلی کم و یا نادر است.

اما پیدا کردن کار فقط برای این نیست که این جوانان تازه فارغ التحصیل شده، استقلال مالی پیدا کنند و از آموخته هایشان استفاده کنند.

دغدغه خیلی از این فارغ التحصیل ها، پرداخت کوله باری از قرض است که تحصیل در این دانشگاه ها برای آنها به همراه آورده است.

بر اساس آمار وزارت آموزش آمریکا، میانگین شهریه در موسسه های دولتی در سال تحصیلی ۲۰۰۹-۲۰۱۰ حدود ۱۳ هزار دلار بوده و در موسسه های غیر دولتی در همین مدت، به حدود ۳۳ هزار دلار رسیده است.

طبق آمار همین وزارتخانه ۶۶ درصد دانشجویان در مقطع لیسانس، ناچار به گرفتن وام هستند. این میزان در سال ۱۹۹۳، ۴۵ درصد بوده است. این آمار، به غیر از وام هایی است که خانواده های دانشجویان برای کمک به آنها می گیرند.

در حالی که معضل اشتغال نیز وجود دارد، بازپرداخت وام های هزاران دلاری برای اغلب دانشجویان غیر ممکن شده و یا آنها را ناچار به استخدام در دو یا سه شغل کم درآمد کرده است. از سوی دیگر، برای عده ای، این واقعیت که تا آخر عمر مجبور به بازپرداخت وام های سنگین باشند، تحصیل در دانشگاه را به یک آرزوی دور از دسترس تبدیل کرده است.

برمک نصیریان، مدیر روابط دولتی جامعه دانشگاهیان آمریکا می گوید: "از زمان شروع مشکلات اقتصادی در آمریکا (سال ۲۰۰۸) میزان کمک هزینه های دولتی به دانشجویان کمتر شده و در عوض، شرکت ها و بانک های خصوصی خلاء آنرا با وام هایی با سود بالاتر پر کرده اند. در این مدت، شهریه ها نیز روند صعودی داشته اند."

اعطای این وام ها به دانشجویان بسیار راحت انجام می گیرد. در حالی که برای دریافت انواع دیگر وام ها، همچون وام مسکن یا خرید خودرو، پیچ و خم های زیادی وجود دارد، اما در مورد وام های دانشجویی اینطور نیست.

آقای نصیریان می گوید: " از لحاظ تکنیکی، این شرکت ها پیش از نهایی شدن و امضای مدارک وام توسط دانشجویان به آنها درباره وام ها اطلاع رسانی می کنند. اما مشکل اینجاست که اکثر این دانشجویان جوان، متوجه نیستند که نتیجه این امضاء ها چیست. دانشجویی که در آن سن می خواهد دانشگاه برود، شاید هر چه که جلویش بگذارند امضاء کند. اما ده، بیست سال بعد متوجه عواقب آن می شود."

در این میان، باراک اوباما، که چهار سال پیش، دانشجویان زیادی به او رای دادند، تلاش دارد در انتخابات آینده رای آنها را از دست ندهد. او ماه گذشته در میان دانشجویان دانشگاه چپل هیل، در کارولینای شمالی گفت:" ما خانواده پولداری نداشتیم. (برای همین هم) بعد از فارغ التحصیلی با کوهی از بدهی روبرو بودیم."

آقای اوباما درادامه گفت او و همسرش، تنها هشت سال است که توانسته اند بدهی های خود را تسویه کنند.

این در حالی است که بیدی مارتین، رییس دانشگاه امهرست (Amherst College) در ایالت ماساچوست به بی بی سی فارسی گفت موضوع توانایی مالی آمریکایی ها برای تحصیلات عالی پیچیده است. او می گوید این سیستمی بوده که آمریکایی ها سالها با آن تحصیل کرده اند و نباید این گونه قضاوت کرد که رفتن به دانشگاه غیر ممکن شده است.

در حالی که هزینه های آموزش بالا رفته، دانشگاه هایی هم هستند که کلاس های آنلاین و رایگان به علاقه مندان ارائه می کنند.

هفته گذشته دانشگاه های هاروارد و ام آی تی (موسسه فناوری ماساچوست)، اعلام کردند که برای اولین بار، درس های آنلاین و رایگان ارائه می کنند. گذراندن این درس ها البته به دریافت مدرک از این دانشگاه ها نمی انجامد.

قبلا دانشگاه های دیگری نیز در آمریکا این کار را انجام داده بودند.

خانم مارتین می گوید خودش یکی از کسانی است که در زمان فارغ التحصیلی، بدهی تحصیلی داشته است.

به نظر او، مشکلات وجود دارد، اما دانشگاه های آمریکا همچنان جزو بهترین ها در دنیا هستند و تحصیل در آنها کیفیت زندگی دانشجویان را بالا می برد.

در شرایط کنونی اما، مشکلات اقتصادی و میزان بالای بدهی ها، برای خیلی ها، جذابیت رفتن به دانشگاه و داشتن تحصیلات عالی را کمرنگ کرده است.

مطالب مرتبط