منتقد نابینای چینی وارد آمریکا شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

چن گوانگ‌چنگ، فعال نابینای حقوق بشر چینی که ساعاتی پیش خاک کشورش را به مقصد آمریکا ترک کرده بود وارد فرودگاه نیوآرک آمریکا شد.

او که از منتقدان دولت چین به شمار می‌رود، چندی پیش از بازداشت خانگی فرار کرد و به سفارت آمریکا در پکن پناه برد و برای چند روز در این سفارت به سر برد.

آقای چن پس از ترک سفارت آمریکا در پکن، سه هفته در بیمارستان بود.

پناه گرفتن چن گوانگ‌چن در سفارت آمریکا، منجر به کشمکش میان دولت‌های چین و آمریکا شد اما در نهایت مجوز خروج این فعال حقوق بشر چینی به همراه همسر و دو فرزندش صادر شد.

پس از آن که مقام‌های چینی برای آقای چن و خانواده‌اش گذرنامه صادر کردند، آنها با هواپیما به نیویورک سفر کردند.

مقامات چینی امروز شنبه، ۱۹ مه به بیمارستانی که آقای چن در آن به دلیل مصدومیت پا بستری بود رفتند و او را به همراه خانواده‌اش به فرودگاه پکن بردند.

رسانه‌های دولتی چین به تنش دیپلماتیک پیش آمده میان این کشور و دولت آمریکا اشاره‌ای نکرده‌اند و گفته‌اند که این منتقد دولت چین از طریق عادی برای تحصیل در آمریکا اقدام کرده است.

او قرار است در دانشگاه نیویورک به تحصیل بپردازد.

حق نشر عکس AP
Image caption پس از آن که مقام‌های چینی برای آقای چن و خانواده‌اش گذرنامه صادر کردند، آنها با هواپیما به نیویورک سفر کردند

این فعال حقوق بشر چینی بارها نسبت به وضعیت اقوام خود ابراز نگرانی کرده و گروهی از بستگان او گفته‌اند که از زمان بازداشت آقای چن، رفتار نامناسبی با آنها شده است.

باب فو، رئیس گروه "امداد چین" در آمریکا به بی بی سی گفته است که آقای چن قصد دارد بین دو تا سه سال در آمریکا بماند.

مارتین پیشنس، خبرنگار بی بی سی در پکن می‌گوید با سفر آقای چن به آمریکا، دولت‌های چین و آمریکا تمایل دارند تا این مناقشه دیپلماتیک را به فراموشی بسپارند و از آن عبور کنند.

چن گوانگ‌چنگ در سال ۲۰۰۵ به دلیل انتقاد از آنچه که سیاست دولت چین در مورد سقط جنین و عقیم کردن اجباری برای کنترل جمعیت می‌خواند، به زندان محکوم شد اما پس از خاتمه دوره محکومیت در سال ۲۰۱۰ نیز همچنان تحت بازداشت خانگی قرار داشت.

مطالب مرتبط