سفر هفتاد روزه مشعل المپیک در بریتانیا آغاز شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption بن اینزلی، برنده سه مدال طلای المپیک، اولین حامل مشعل المپیک در بریتانیا

سفر هفتاد روزه مشعل المپیک در بریتانیا از صبح امروز، شنبه، ۱۹ ماه مه، آغاز شده است.

مشعل المپیک در مدت ۷۰ روز در سراسر بریتانیا گردانده می‌شود و بعد برای افتتاحیه مسابقات المپیک ۲۰۱۲ روز ۲۷ ژوئیه (ششم مرداد) امسال به لندن خواهد رسید.

بن اینزلی، برنده سه مدال طلای المپیک، اولین حامل مشعل المپیک در بریتانیا بود.

در طول امروز بیش از یکصد نفر از جمله دانکن گودهیو از ورزشکاران پیشکسوت بریتانیا، مشعل مسابقات المپیک ۲۰۱۲ را حمل خواهند کرد.

مشعل المپیک امروز از منطقه کورن‌وال تا پلیموث منطقه ساحلی در جنوب غرب بریتانیا خواهد رفت.

عصر امروز ساعت ۱۹ به وقت محلی، همزمان با ورود مشعل المپیک به پلیموث، مراسم ویژه‌ای با حضور لایبرنیتز، خواننده هیپ‌هاپ، در این شهر برگزار خواهد شد.

شش نفر از اعضای گروه کر همسران نیروهای نظامی بریتانیا از دیگر حاملان مشعل المپیک هستند.

آتش مشعل المپیک روز جمعه، ۱۸ ماه مه، در پروازی ویژه از آتن در یونان به بریتانیا فرستاده شد.

پرنسس ان، دختر ملکه الیزابت، عصر روز جمعه، آتش مشعل را در یک فانوس در ایستگاه هوایی نیروی دریایی سلطنتی در کورن‌وال از هواپیما خارج کرد و دیوید بکهام، فوتبالیست صاحب‌نام بریتانیایی، با شعله‌های آتشی که از این فانوس روشن شد، مشعل طلایی المپیک را افتتاح کرد.

نیک کلگ، معاون نخست‌وزیر بریتانیا هم به همراه ۵۰۰ نفر از اعضای نهادهای عمومی، نظامی و چهره‌های شناخته‌شده بریتانیا برای استقبال از مشعل المپیک به ایستگاه هوایی نیروی دریایی سلطنتی رفته بود.

او گفت: "هشت هزار نفر مشعل را دست به دست خواهند کرد؛ زنجیره‌ای که طول و عرض بریتانیا را در بر می‌گیرد."

لرد کو، رئیس کمیته برگزاری بازی‌های لندن هم که برای تحویل گرفتن مشعل المپیک به یونان رفته بود، گفت که این مرحله از روند فعالیت‌ها برای فراهم کردن مقدمات برگزاری مسابقات "لحظه‌ای جادویی برای هر کشور میزبان" است.

مشعل المپیک پیش از آن که سفر خود را در بریتانیا آغاز کند، یک شب در پایگاه هوایی نیروی دریایی سلطنتی بود و بامداد روز شنبه، ۱۹ ماه مه، با یک هلی‌کوپتر به منطقه لندزاند منتقل شد تا سفر ۷۰ روزه خود را آغاز کند.

این مشعل بعد از آن که در سراسر بریتانیا گردانده شد، روز ۲۷ ژوئیه به ورزشگاه المپیک در استرادفورد لندن خواهد رسید.

حاملان مشعل المپیک آن را با پای پیاده یا با قایق، دوچرخه، ترن و قطار از یک هزار و ۱۹ شهر و روستا در سراسر بریتانیا عبور خواهند داد.

مطالب مرتبط