دست‌کم ۹ نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی انفجار دیرالزور سوریه

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

به دنبال انفجار یک خودروی بمبگذاری‌شده در شرق سوریه دست‌کم ۹ نفر کشته و یکصد نفر زخمی شده‌اند.

تلویزیون دولتی سوریه گزارش داده است که یک بمبگذار انتحاری در شهر دیرالزور دست به این حمله زده است.

به گفته مخالفان دولت سوریه انفجار در نزدیکی دفاتر واحد اطلاعاتی ارتش رخ داده است.

انفجار در دیرالزور یکی از چندین مورد انفجارهایی است که در نزدیکی ساختمان‌های متعلق به نهادهای امنیتی دولتی رخ می‌دهد و نشانه‌هایی از عملیات‌های منسوب به گروه القاعده در آن دیده می‌شود.

در تصاویری که تلویزیون دولتی سوریه از محل انفجار منتشر کرد، خودروهای تخریب‌شده و ویرانه‌های ساختمان‌هایی دیده می‌شود که تعدادی از آنها همچنان در حال سوختن هستند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption "انفجار در دیرالزور بر اثر بمبگذاری انتحاری رخ داده است"

گفته می‌شود که تعدادی از تاسیسات نظامی و یک مجتمع مسکونی متعلق به نظامیان سوریه در منطقه‌ای قرار دارند که انفجار در آن روی داده است.

براساس اعلام مقامات رسمی سوریه، ناظران سازمان ملل متحد که در دیرالزور مستقر هستند، از محل انفجار بازدید کرده‌اند.

انفجار در دیرالزور یک روز پس از آن رخ می‌دهد که خبرگزاری دولتی سوریه از خنثی شدن توطئه‌ای برای بمبگذاری در این شهر و بازداشت چندین نفر مظنون خبر داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه گفته است که بمب منفجر شده در دیرالزور با ۵۰۰ کیلوگرم مواد منفجره ساخته شده بود.

انفجارهایی به سبک القاعده؟

جاناتان هد، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که به دنبال افزایش موارد بمبگذاری در شهرهای مختلف سوریه در چند ماه اخیر دولت این کشور شورشیان القاعده را به نفوذ در جنبش مخالفان دولت و دست زدن به این حمله‌ها متهم کرده‌اند.

هفته گذشته دو بمبگذاری انتحاری در دمشق، پایتخت سوریه، باعث مرگ ۵۵ نفر شد. این دو انفجار مرگبارترین حمله‌هایی بوده که از زمان آغاز اعتراضات ضددولتی در این شهر رخ داده است.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، مخالفان دولت می‌گویند مدارکی در دست دارند که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی در برخی از این انفجارها دست داشته‌اند.

بر اساس برآوردهای سازمان ملل متحد از زمان آغاز اعتراضات ضددولتی در سوریه در بیش از یک سال قبل تا کنون، دست‌کم ده هزار نفر جان خود را در ناآرامی‌های این کشور از دست داده‌اند.

سازمان ملل متحد نزدیک به ۲۶۰ نفر از ناظران غیرنظامی خود به سوریه فرستاده است تا بر روند برقراری آتش‌بس در این کشور نظارت کنند، هرچند دو طرف با وجود توافق اولیه برای پایان دادن به درگیری‌ها، چندان به تعهدات خود پایبند نبوده‌اند.

مطالب مرتبط