مذاکرات رهبران ناتو در باره 'آینده افغانستان'

Image caption هدف نشست ناتو اتخاذ یک موضع مشترک در قبال افغانستان، پس از سال 2014 خوانده شده است

رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در نشستی در شیکاگو گردهم آمده اند که محور اصلی آن آینده افغانستان پس از خروج نیروهای این سازمان از این کشور است.

این نشست از امروز یکشنبه، ۲۰ ماه مه (۳۱ ثور/ اردیبهشت) آغاز شده و فردا هم ادامه خواهد یافت.

در حالیکه ناتو آماده می شود تا مسئولیت های امنیتی را به نیروهای افغان بسپارد، هدف نشست ناتو در شیکاگو اتخاذ یک موضع مشترک در قبال افغانستان، پس از سال ۲۰۱۴ خوانده شده است.

انتظار می‌رود رهبران حاضر در این نشست درباره چگونگی تامین منابع مالی مورد نیاز نیروهای امنیتی افغانستان نیز گفت ‌وگو کنند. دولت افغانستان می گوید هزینه نیروهای امنیتی افغان پس از سال ۲۰۱۴ سالانه حدود ۴ میلیارد دلار خواهد بود.

شماری از اعضای ناتو پیش از برگزاری این کنفرانس اعلام کردند که از نیروهای امنیتی افغان در برابر شورشیان پس از ۲۰۱۴ حمایت مالی خواهند کرد.

پیش بینی می شود که آمریکا در این نشست تامین نیمی از هزینه سالانه را به عهده بگیرد.

برنامه خروج در نشست شیکاگو بیشتر رهبران ۵۰ کشور جهان حضور دارند. در میان آنها رهبران ۲۸ کشور عضو ناتو و روسای جمهوری افغانستان و پاکستان نیز هستند.

آندرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو، به بی‌بی‌سی گفته است که موضوع نشست ناتو در شیکاگو، برخلاف تصور عمومی، پایان حضور این سازمان در افغانستان نیست، بلکه "آغاز یک ماموریت جدید در افغانستان" محور اصلی بحث‌های آن خواهد بود.

ناتو اعلام کرده است که به دنبال خروج سریع تر نیروهای نظامی خود از افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی است و آقای راسموسن گفته است که در نشست دوروزه ناتو درباره ماموریت جدید این سازمان بعد از سال ۲۰۱۴ میلادی تصمیم‌گیری خواهد شد.

با این حال، گفته می‌شود که رهبران کشورهای عضو ناتو بر سر چگونگی و زمان خروج نیروهای نظامی این سازمان از افغانستان اختلاف‌نظرهایی دارند و برخی اعضای ناتو اعلام کرده‌اند که نیروهای خود را حتی پیش از موعد مورد نظر (سال ۲۰۱۴ میلادی) از افغانستان خارج خواهند کرد.

گزارش شده است که فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور جدید فرانسه، خواهان خروج نیروهای نظامی این کشور از افغانستان در سال ۲۰۱۲ میلادی است و گفته است که تنها تعداد معدودی از نظامیان فرانسوی برای آموزش نیروهای افغانستان در این کشور باقی می‌مانند.

آقای اولاند تاکنون درباره جزئیات این طرح خود توضیحی نداده است، ولی گفته می‌شود که قرار است در دیداری با حامد کرزی در این باره گفت‌وگو کند.

تامین منابع مالی مورد نیاز پلیس افغانستان و نیز چگونگی افزایش توان نیروهای نظامی این کشور در مقابله با طالبان، از دیگر محورهای مورد بحث در نشست دوروزه ناتو خوانده شده است.

حق نشر عکس bb
Image caption معترضان در شیکاگو علیه نشست سران ناتو در این شهر دست به تظاهرات زدند

تجمع اعتراضی

گزارش شده است که در آستانه نشست ناتو، معترضان به سیاست‌های این سازمان روز شنبه، ۱۹ ماه مه، به تجمعی اعتراضی در شیکاگو دست زده و در چندین خیابان این شهر با نیروهای پلیس درگیر شده‌اند.

خبرگزاری رویترز تعداد تظاهرکنندگان را صدها نفر گزارش کرده است.

گفته شده است که همزمان با حضور سران کشورهای حاضر در نشست دوروزه ناتو در شیکاگو، نیروهای پلیس این شهر به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

مطالب مرتبط