نود نفر در بمبگذاری انتحاری در یمن کشته شدند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در زمان وقوع انفجار وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش یمن نیز در میدان حضور داشته اند اما آسیبی ندیده اند

مقام های رسمی وزارت دفاع در یمن می گویند که در پی یک بمبگذاری انتحاری در صنعا، پایتخت این کشور، بیش از ۹۰ نفر کشته شده اند.

بمبگذار، سربازانی را هدف قرار داد که برای مراسم "روز اتحاد ملی" که روز سه شنبه با حضور رئیس جمهور برگزار می شود، در میدان السبعین در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری در حال تمرین رژه بودند.

یک منبع وابسته به القاعده به بی بی سی گفته است که بمبگذار از اعضای این گروه بوده است.

این بمبگذار زمانی که بمب را منفجر کرد، با یونیفورم نظامی در میان سربازان حضور داشت.

این مرگبارترین حمله از زمان به قدرت رسیدن عبدالربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن در ماه فوریه است.

شاهدان عینی می گویند که اجساد قربانیان این رخداد به اطراف میدان پرتاب شده بود و آمبولانس ها برای انتقال مجروحان به بیمارستان در رفت و آمد بودند.

در زمان وقوع انفجار وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش یمن نیز در میدان حضور داشته اند اما آسیبی ندیده اند.

مراسم روز اتحاد ملی به مناسبت سالگرد اتحاد کشور کمونیستی جمهوری دمکراتیک خلق یمن (یمن جنوبی) با جمهوری عربی یمن (یمن شمالی) برگزار می شود. این دو کشور در سال ۱۹۹۰ ادغام شدند.

حمله روز دوشنبه، ده روز پس از آغاز عملیات سنگین نظامی از سوی دولت یمن علیه پیکارجویان اسلامگرا که با القاعده در ارتباط بودند، رخ داده است.

گزارش شد در هفته گذشته دست کم ۳۳ پیکارجو و ۱۹ سرباز در شهر جار در جنوب یمن که از سال گذشته تحت کنترل گروه انصار الشریعه است، کشته شدند.

روز یکشنبه یک مربی نظامی آمریکایی هدف گلوله قرار گرفت و بشدت مجروح شد. انصار الشریعه که با القاعده شبه جزیره عربستان در ارتباط است مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

گفته شده که نیروهای یمنی برای مقابله با پیکارجویان از حمایت لجستیکی آمریکا برخوردار هستند.

مطالب مرتبط