ارسال پرونده ۱۲ فرد مظنون به عضویت در حزب تحریر به دادگاه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption محاکمه گروهی از جانبداران حزب تحریر پدیده تازه‌ای نیست، ولی صاحب‌نظران از گسترش فعالیت این حزب ممنوع در جنوب تاجیکستان اظهار نظر می‌کنند

نهادهای امنیتی تاجیکستان با تحقیق در پرونده ۱۲ نفر که به عضویت در حزب تحریر مظنون هستند، پرونده این افراد را به دادگاه شهر دوشنبه ارسال کرده است.

این افراد در اوایل سال جاری ضمن توزیع شب‌نامه‌ها در پایتخت تاجیکستان بازداشت شده بودند.

خیر‌الله طبراف، قاضی این پرونده، روز دوشنبه ۲۱ مه به بی‌بی‌سی گفت که محاکمه این افراد در روزهای نزدیک آغاز می‌شود.

به گفته وی، این ۱۲ مظنون، ساکن شهرستان‌های رودکی، جلال‌الدین رومی، تورسون‌زاده، شهرستان‌های شمال تاجیکستان و شهر دوشنبه هستند.

آقای طبراف افزود که بیشتر این مظنونان فارغ التحصیل دانشگاه‌ هستند که به تجارت مشغول بوده و سن آنها بین ۱۸ تا ۳۰ سال است.

تحقیق این پرونده از سوی اداره کمیته امنیت ملی تاجیکستان در شهر دوشنبه انجام شده است. دادستانی این افراد را طبق دو ماده قانون کیفری، از جمله برای عضویت در گروه جنایی ممنوع و دعوت به تغییر نظام دولتی در تاجیکستان مجرم دانسته است.

همچنین به گفته خیر‌الله طبراف، دادستانی ادعا کرده است که این افراد برای پنهان نگاه داشتن اسامی خود در حزب تحریر لقب‌های نظیر "معلم"، "حاجی‌که‌"و "استاد"داشته‌اند.

بازداشت و محاکمه جانبداران حزب تحریر در تاجیکستان از سال ۲۰۰۰ به این سو به یک پدیده معمولی تبدیل شده است. به اعتقاد فیض‌النساء واحداوا، وکیل مدافعی که از ده‌ها تن از این مظنونان در دادگاه‌ها دفاع کرده است، حالا "موج سوم" جانبداران این گروه ممنوع محاکمه می‌شوند.

وی گفت که نخستین گروه‌های جانبداران این گروه در اواخر دهه ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ زندانی شدند. سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ گروه دوم اعضای حزب تحریر روانه زندان شدند. از سال ۲۰۱۰ به این سو "موج سوم" جانبداران حزب تحریر محاکمه می‌شوند.

حدس زده می‌شود که در طول این سال‌ها دست‌کم سیصد تن از جانبداران حزب تحریر مجازات شده و برخی از این افراد برای دومین بار روانه زندان شده‌اند.

با این وجود، شدت گسترش فعالیت‌های این سازمان ممنوع در تاجیکستان که ایجاد خلافت اسلامی را هدف خود قرار داده، کاهش نیافته است. برعکس، اگر در اوایل دهه ۲۰۰۰ جانبداران این گروه عمدتاً در شمال تاجیکستان بازداشت می‌شدند، حالا این موضوع در شهرستان‌های مرکز و جنوبی کشور نیز مشاهده می‌شود.

گذشته از این، منابع آگاه می‌گویند که حتی اعضای زندانی حزب تحریر در تاجیکستان از میان زندانیان دیگر، جانبداران جدید خود را پیدا می‌کنند.

اخیراً گروهی از زندانیان عضو حزب تحریر که ساکنان ولایت (استان) سغد هستند، با ارسال نامه رسمی درخواست کردند که مهلت زندان را در زندان‌های شمال کشور سپری کنند. زیرا پیوندان این افراد برای آمد و رفت به دوشنبه برای دیدار با آن‌ها با مشکلاتی روبه‌رو هستند.

مسئولان امور زندان‌های تاجیکستان اعلام داشتند که فراهم ساختن چنین شرایط بعید است. طبق اطلاع برخی از منابع آگاه، بیشتری از جانبداران محکوم‌شده حزب تحریر در یکی از زندان‌های شهر دوشنبه به سر می‌برند.