بازداشت مرزبان ارشد به اتهام قاچاق مواد مخدر

حق نشر عکس AP
Image caption طبق گزارش اخیر سازمان ملل حدود ۸۵ درصد موادّ افیونی که در سال ۲۰۱۰ توسط کشورهای آسیای میانه‌ از افغانستان به اروپا قاچاق شده، توسط قلمرو تاجیکستان منتقل شده است

یکی از مسئولان یگان‌های مرزبانی واقع در ناحیه پنج، منطقه هم‌مرز با افغانستان به دلیل دست داشتن در قاچاق مواد مخدر بازداشت شده است.

در این باره منابع پلیس به رسانه‌ها خبر داده‌اند. بنا به گزارش خبرگزاری “ASIA-PLUS” عملیات بازداشت سروان نظام‌الدین یعقوب‌اف توسط کارمندان کمیته امنیت صورت گرفته است. منابع پلیس می‌گویند که به هنگام بازداشت، از آقای یعقوب‌اف حدود ۲۰ کیلوگرم حشیش مصادره شده است.

براساس تحقیقات مقدماتی، این احتمال وجود دارد که این مسئول یگان مرزبانی “وخش” با همتایان خود در قلمرو افغانستان آشنایی داشته و در همکاری با آن‌ها مشغول قاچاق مواد مخدر از افغانستان به تاجیکستان بوده است.

در رابطه با این قضیه، پرونده جنایی باز شده است. این نخستین بار نیست که در سال جاری اسامی مقامات ارشد تاجیکستان در مسایل مربوط به قاچاق مواد مخدر مطرح می‌شود.

در آغاز سال جاری، آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان یک مقام پلیس را در ناحیه فرخار به ظن همدستی در قاچاق مواد مخدر بازداشت کرد. فریدون عمراف، فرد بازداشت‌شده، برادر معاون اول رئیس کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان است.

مقام ارشد مرزبانی تاجیکستان در حالی در قاچاق مواد مخدر متهم می‌شود که دولت این کشور پیوسته از کشورهای غربی درخواست کمک برای مراقبت از مرزهایش با افغانستان را می‌کند.

این در حالیست که طبق گزارش اخیر سازمان ملل متحد حدود ۸۵ درصد مواد افیونی که در سال ۲۰۱۰ توسط کشورهای آسیای میانه‌ از افغانستان به اروپا قاچاق شده، توسط قلمرو تاجیکستان منتقل شده است. تحلیل‌گران می‌گویند، پولی که از قاچاق مواد مخدر به دست می‌آید، معادل ۳۰ الی۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است.

در این گزارش همچنین تأکید شده است که قاچاقچیان مواد مخدر در کشورهای آسیای میانه‌ از راه آهن زیاد استفاده می‌کنند و توافق اتحادیه گمرکی میان کشورهای قزاقستان، روسیه و بلاروس می‌تواند از سوی قاچاقچیان سوءاستفاده شود. در این گزارش تأکید می‌شود که تاجیکستان و قرقیزستان نیز می‌خواهند به این اتحادیه بپیوندند.

کارشناسان در این زمینه می‌گویند که امکان دارد قاچاقچیان مسیر خود را تغییر دهند و به عوض راه بالکان که حالا برای انتقال مواد مخدر به اروپا استفاده می‌شود، راه جدیدی را انتخاب بکنند.

اداره مبارزه با مواد مخدر و جنایت سازمان ملل در این گزارش همچنین گفته است که به دلیل وجود فساد در تاجیکستان، تنها بخش کوچک مواد مخدری که از راه این کشور قاچاق می‌شود، کشف و مصادره می‌شود.

ضمناً، "اکونومیست"، نشریه چاپ لندن اخیرا در یک مطلب به این موضوع اشاره‌ کرد. به گفته یک مقام اروپایی در این مطلب، قاچاقچیان مواد مخدر در تاجیکستان همان افرادی هستند که با مواد مخدر مقابله می‌کنند. او گفته است: "ما به آنان خودرو می‌دهیم و آنان برای انتقال مواد مخدر از آن استفاده می‌کنند؛ به خانه‌هایشان بنگرید."

در ادامه‌ مطلب به کمک‌های صدها میلیون دلاری جامعه بین‌الملل برای محافظت از مرز و طرح‌های مبارزه با مواد مخدر اشاره‌ شده است.

اما، به نوشته این نشریه، این طرح‌ها کمک کرده که مقامات قاچاق مواد مخدر را تحت کنترل خود نگه دارند و رقبا را از نیز بیرون کنند.

این در حالیست که به گفته مسئولان آژانس مبارزه با مواد مخدر تاجیکستان، در سال ۲۰۱۱ کشت خشخاش در افغانستان در مقایسه‌ با سال ۲۰۱۰ هفت درصد افزایش یافته است. اگر قبلاً در آن کشور کشاورزان بیش از ۱۲۳ هزار هکتار زمین را به کشت خشخاش تخصیص داده بودند، در سال ۲۰۱۱ این رقم به ۱۳۱ هزار هکتار افزایش یافته است.

مطالب مرتبط