'خشونت خانگی باید یک معضل جهانی شناخته شود'

خشونت خانگی حق نشر عکس Science Photo Library
Image caption خشونت خانگی، مساله‌ای است که اغلب نادیده گرفته شده و به عنوان مساله‌ای خصوصی و شخصی به آن نگاه می‌شود

کمیته بین‌المللی نجات یکی از سازمان‌های فعال امدادرسانی در کشورهای در حال توسعه، خواهان آن شده است که خشونت خانگی به عنوان یک معضل انسانی در سطح جهانی معرفی شود.

این سازمان که در آمریکا مستقر است می‌گوید خشونت خانگی، مساله‌ای است که اغلب نادیده گرفته شده و مساله‌ای خصوصی و شخصی تلقی می شود.

این سازمان تاکید می‌کند که خشونت خانگی، برای همگان هزینه در بر دارد.

کمیته بین‌المللی نجات که در سال ۱۹۳۳ تاسیس شده، می‌گوید زنانی که کتک می‌خورند و مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند، امکان مشارکت در فعالیت‌های مربوط به توسعه را نمی‌یابند و زیان آن متوجه تمامی جامعه می شود.

این گروه می‌گوید این مشکل در کشورهایی که درگیر بحران بودند، به خصوص در آفریقای غربی به مراتب حادتر است.

کمیته بین‌المللی نجات می‌گوید از خشونت‌ و آزار و اذیت‌های جنسی به طور فزاینده‌ای به عنوان سلاح در جنگ‌ها استفاده می‌شوند و سربازانی که دست به این اعمال می‌زنند، پس از بازگشت به خانه و کاشانه خود، این بدرفتاری‌ را ادامه می‌دهند.

این گزارش خاطرنشان می‌کند که در برخی از مناطق آفریقای غربی، شوهران برای زنانشان بسی خطرناک‌تر از اسلحه به شمار می‌روند.

در گزارش کمیته بین‌المللی نجات آمده که در کشورهایی چون لیبریا، ساحل عاج و سیرا لئون، درخواست کمک زنان بیشتر به دلیل خشونتی است که از سوی مردان متوجه آنها می‌شود.

این نهاد امداد بین‌المللی می‌گوید زنان در این کشورها عمدتا در برابر خشونت‌خانگی سکوت اختیار می‌کنند و عاملان خشونت‌ها نیز آزادانه و بدون پیگرد قانونی، در جامعه حضور دارند.

مطالب مرتبط