هشدار دولت عراق بر سر قرارداد نفتی ترکیه و کردستان عراق

خط لوله‌ انتقال نفت و گاز عراق حق نشر عکس Getty
Image caption دولت عراق و دولت منطقه خودمختار کردستان عراق بر سر امضاء قراردادهای انرژی درگیر اختلاف‌نظر هستند

دولت عراق به ترکیه هشدار داده که برای احداث خط لوله‌ انتقال نفت و گاز از کردستان عراق به مجوز دولت مرگزی این کشور نیاز دارد.

ترکیه روز یکشنبه به طور مستقیم و بدون تائید دولت عراق، قراردادی را برای انتقال نفت و گاز کردستان عراق با دولت اقلیم خودمختار کردستان منعقد کرد.

خبرنگار بی بی سی می‌گوید اگرچه ترکیه نیاز دارد تا به منابع تامین‌کننده انرژی خود تنوع ببخشد اما قراردادی که با دولت کردستان عراق امضاء کرده، تحریک آمیز است.

دولت عراق و دولت منطقه خودمختار کردستان عراق بر سر امضاء قراردادهای انرژی درگیر اختلاف‌نظر هستند.

دو طرف در این مورد که کدامیک حق امضای قراردادهای مربوط به نفت و گاز با طرف های خارجی را دارند دچار اختلاف نظر هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید دولت عراق همچنین به دولت خودمختار کردستان عراق هشدار داده که قراردادهایش با دولت ترکیه باید به تائید دولت مرکزی برسند.

علی موسوی، مشاور رسانه‌ای نوری مالکی، نخست وزیر عراق گفته است که دولت عراق مشکلی با قراردادهای خارجی ندارند اما این قراردادها باید مطابق قانون اساسی و قوانین ناظر بر روابط دولت مرکزی و دولت خودمختار کردستان باشند.

دولت عراق می‌گوید دولت منطقه خودمختار کردستان عراق حق امضای هیچ قرارداد یکجانبه‌ای را ندارد و نفت و گاز کشور باید از طریق خطوط نفت و گاز دولتی صادر شوند اما در مقابل رهبران دولت منطقه خودمختار کردستان عراق می‌گوید قانون اساسی کشور به آنها چنین حقی را داده است.

روابط دولت عراق با دولت ترکیه و دولت منطقه خودمختار کردستان عراق اخیرا دچار تنش‌هایی شده است.

دولت عراق و دولت خودمختار مستقر در شمال این کشور مدتهاست که بر سر قراردادهای تولید نفت با کمپانی های خارجی و همچنین چگونگی تقسیم درآمد حاصل از نفت با هم اختلاف دارند.

دولت عراق اخیرا از ترکیه خواست تا در امور داخلی این کشور دخالت نکند و سفیر این کشور در بغداد را در اعتراض به اظهارات "مداخله‌جویانه" مقامات رسمی ترکیه به وزارت امور خارجه احضار کرد.

ماه پیش، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه هشدار داد که در صورت افزایش تنش های فرقه ای در عراق، کشورش ساکت نخواهد ماند.

در مقابل نوری مالکی، نخست وزیر عراق، اردوغان را به دامن زدن به اختلافات فرقه‌ای میان شیعیان و سنی‌ها و کردهای عراق متهم کرد.

مطالب مرتبط