برگزاری روز نخست انتخابات ریاست جمهوری مصر

انتخابات ریاست جمهوری مصر حق نشر عکس Getty
Image caption شورای نظامی حاکم بر مصر تضمین کرده که انتخاباتی آزادنه برگزار کند تا زمینه استقرار دولت جدید منتخب مردم مصر بوجود آید

روز نخست انتخابات ریاست جمهوری در مصر به پایان رسیده و ۱۵ ماه پس از سرنگونی حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق این کشور، میلیون‌ها مصری فرصت یافته اند طی دو روز رای خود را به صندوق ها بیندازند.

گزارش ها از مصر از تشکیل صف های طولانی در برابر حوزه های انتخاباتی در روز اول انتخابات در شهرهای مختلف این کشور حکایت دارند.

از بامداد روز چهارشنبه، ۳ خرداد (۲۳ مه)، رای دهندگان مصری برای شرکت در انتخاباتی که رسانه های همگانی مصر آن را "انتخابی تاریخی" نام نهاده اند به پای صندوق های رای رفتند تا رئیس جمهوری آینده این کشور را از میان دوازده نامزد باقی مانده برای احراز این سمت برگزینند.

شورای نظامی حاکم بر مصر تضمین کرده که انتخاباتی آزادنه برگزار کند تا زمینه استقرار دولت جدید منتخب مردم مصر بوجود آید.

برای برگزاری انتخابات، سیزده هزار شعبه اخذ رای در سراسر مصر کار خود را از ساعت ۸ صبح به وقت محلی آغاز کردند و رای گیری به مدت دو روز ادامه خواهد داشت. تعداد واجدان شرایط شرکت در این انتخابات ۵۰ میلیون نفر اعلام شده است.

رئیس جمهوری آینده باید حداکثر مطلق آرا را به دست آورد و در صورتی که هیچیک از نامزدهای شرکت کننده در مرحله اول به کسب این میزان از آرا موفق نشود، انتخابات مرحله دوم با حضور دو نامزد حائز بیشترین شمار آرا در روزهای ۱۶ و ۱۷ ژوئن برگزار خواهد شد.

به این ترتیب، نتیجه نهایی انتخابات در ماه آینده معلوم می شود و شورای عالی نیروهای مسلح اعلام کرده است که تا پایان ماه ژوئن، تمامی اختیارات سیاسی خود را به رئیس جمهوری جدید انتقال خواهد داد و نظامیان، به اصطلاح، به "سربازخانه ها باز خواهند گشت."

در عین حال، کسانی در مصر نسبت به کناره گیری کامل نظامیان از قدرت تردید دارند و با اشاره به تاریخچه نفوذ ارتش در سیاست طی شصت سال گذشته، از ادامه حضور نیرومند، هر چند نه چندان آشکار نظامیان در عرصه های سیاسی و اقتصادی سخن می گویند و آن را مانعی عمده در راه استقرار دموکراسی در مصر تلقی می کنند.

با وجود حضور گسترده مردم مصر در پای صندوق های رای گزارشگران می گویند رای دهندگان به این انتخابات به عنوان عرصه ای برای رقابت های مذهبی و سیاسی نگاه نمی کنند و برای بسیاری از آنها آنچه مهم است این است که "چی کسی نان بر سر سفره های آنها خواهد گذاشت".

مطالب مرتبط