بانک جهانی خواستار حل 'مسائل' مربوط به راغون شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دولت تاجیکستان ادعا دارد که از سال ۲۰۰۸ به این سو در محل ساختمان نیروگاه "راغون" تنها امور بازسازی را انجام می‌دهد

بانک جهانی از دولت تاجیکستان خواسته است مسائل مربوط به فرایند و روشهای بازرسی طرح نیروگاه آبی "راغون" را "به نحو قابل قبولی برای این بانک" حل و فصل کند.

معلوم نیست، منظور بانک جهانی از این "مسائل" چیست و چه گونه می‌خواهد که این مسائل حل شود، ولی این مؤسسه مالی بین‌المللی هشدار داده که ادامه‌ سرمایه‌گذاری این طرح به تصمیم دولت تاجیکستان در این زمینه بستگی دارد.

این موضوع در جریان دیدار معاون رئیس بانک جهانی در امور اروپا و آسیای مرکزی، فیلیپ لو اوئرو، با رئیس جمهوری تاجیکستان در اوایل هفته جاری مطرح شده است.

در اطلاعیه بانک جهانی که روز ۲۲ مه منتشر شده، آمده است که این بانک نگرانی خود را در مورد نحوه بازرسی طرح "راغون" با مقامات تاجیک مطرح کرده است.

در این اطلاعیه آمده که مهلت سرمایه‌گذاری در بازرسی طرح "راغون" ۳۰ ژوئن سال جاری انجام می‌یابد: "ادامه سرمایه‌گذاری این طرح از منابع دیگر بانک جهانی در نظر گرفته شده است. ولی برای اجرای این طرح دولت تاجیکستان باید به نحو مناسبی مسائل مربوط به شیوه بازرسی طرح "راغون" را حل کند."

بانک جهانی تأکید کرده است که در طول ۲۰ سال همکاری با تاجیکستان، این نهاد مالی بین‌المللی در طرح‌های مختلفی در این کشور به مبلغ ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده است. این بانک در آینده نیز علاقه‌مند توسعه همکاری با تاجیکستان است.

در همین حال، مسئولان شرکت "نیروگاه راغون" از شرح این موضوع خودداری کردند.

به گفته سعیدقل قربان‌اف، یک مسئول این شرکت، حل مسائل مربوط به همکاری دولت تاجیکستان با بانک جهانی در مورد طرح "راغون" به عهده صنعت رحیم‌اف، رئیس مرکز اجرای طرح‌های انرژی دولت تاجیکستان، است. اما تلاش ما برای ارتباط با صنعت رحیم‌اف نتیجه‌ای نداشت.

این در حالیست که در اوایل هفته گذشته بی‌بی‌سی از وجود اختلاف نظرها میان دولت تاجیکستان و بانک جهانی در رابطه با طرح نیروگاه "راغون" خبر داده بود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption به دلیل بازرسی بین‌المللی طرح "راغون" آغاز ساختمان سد این نیروگاه همه‌ساله به تعویق درآورده می‌شود

آن زمان گزارش شده بود که بازرسان طرح "راغون" به نشان اعتراض از اختلافات موجود تاجیکستان را ترک کرده‌اند و بانک جهانی ممکن است از ادامه‌ سرمایه‌گذاری در این طرح خودداری کند.

یک مسئول نمایندگی بانک جهانی در تاجیکستان که نخواست نامش افشا شود، گفت که بانک جهانی با دولت تاجیکستان "تنها مسائل فنی را بررسی" می‌کند.

از سوی دیگر، یک مسئول سابق شرکت "نیروگاه راغون" که نیز نخواست نامش افشا شود، گفت که منظور بانک جهانی از "بررسی مسائل فنی" اختلاف نظر بر سر ارتفاع سد "راغون" است که طبق تقاضای کارشناسان "باید از ۳۳۵ تا به ۱۷۰ متر کاهش داده" شود.

وی افزود که اختلاف نظرهایی نیز بین تاجیکستان و بانک جهانی در مورد تأثیر طرح نیروگاه "راغون" در کشورهای پایان‌آب رودخانه آمو وجود دارد.

طبق توافقات میان دولت تاجیکستان و بانک جهانی، این نهاد مالی بین‌المللی سرمایه‌گذاری برای امکان سنجی فنی و زیست‌محیطی طرح "راغون" را بر عهده گرفته است.

مخالفت کشورهای پایان‌آب، از جمله ازبکستان، با طرح "راغون" دولت تاجیکستان را وادار کرده که با بازرسی بین‌المللی این طرح موافقت کند.

در مزایده‌ای که سال ۲۰۱۰ انجام شد، ائتلافی از چند شرکت خارجی به سرپرستی شرکت فرانسوی "Coyne et Bellier" برنده شد و امکان سنجی مالی و فنی این طرح را به عهده گرفت.

شرکت "Poyry Energy" از سوئیس برنده مزایده برای مطالعه اثرات زیست‌محیطی طرح "راغون" اعلام شد. طبق توافقات، نتایج این مطالعات می‌بایست در اوایل سال ۲۰۱۲ اعلام شود، ولی بانک جهانی این مهلت را تمدید کرد.

در اوایل هفته جاری همراه‌خان ظریفی، وزیر خارجه تاجیکستان، ضمن یک سخنرانی در آمریکا اعلام کرد که نتایج بازرسی طرح "راغون" اوایل سال ۲۰۱۳ اعلام خواهد شد.

اطلاعیه تازه بانک جهانی بسیاری‌ را در تاجیکستان نسبت به انجام به موقع این بازرسی و ادامه‌ ساختمان نیروگاه "راغون" مردد ساخته و برخی هم در مورد عملی بودن این طرح که از امیدواری‌های عمده استراتژیک دولت است، نومید شده‌اند.

کارشناسان می‌گویند، مسائل مربوط به شفافیت مالی نهادهای عمده اقتصادی تاجیکستان از نقاط بحث‌برانگیز در روابط دولت این کشور با سازمان‌های معتبر مالی بین‌المللی بوده است.

مطالب مرتبط